Zarządzanie kryzysowe kompetencją władz centralnych i samorządowych
01.10.2024
Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa, zarządzanie kryzysowe należy do kompetencji władz na szczeblu centralnym i samorządowym. Zadania w zakresie monitorowania zagrożeń, wczesnego ostrzegania czy alarmowania ludności są realizowane przez centralne, wojewódzkie, powiatowe lub gminne centra zarządzania kryzysowego.
Zgodnie z ustawą pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB wchodzą w skład wojewódzkiego zespołu zarzadzania kryzysowego, któremu przewodniczy wojewoda.
Plany zarządzania kryzysowego – krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym wskazuje, że organizacja systemu monitorowania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania, jest elementem planów zarządzania kryzysowego na poziomie centralnym, wojewódzkim, powiatowym oraz gminnym.
Ostrzeganie ludności – zadanie władz centralnych i samorządowych
Nadzór nad funkcjonowaniem systemu oraz monitorowanie zagrożeń, wczesne ostrzeganie i alarmowanie ludności są zadaniem organów administracji publicznej. Są one realizowane za pomocą centrów zarzadzania kryzysowego organów administracji rządowej oraz wojewódzkich, powiatowych i gminnych centrów zarządzania kryzysowego.
Zarządzanie kryzysowe w mieście lub gminie
Osobą odpowiedzialną za zarządzanie kryzysowe na terenie miasta lub gminy jest prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Zgodnie z ustawą do ich zadań należy:
- całodobowe alarmowanie członków gminnego zespołu zarządzania kryzysowego, a w sytuacjach kryzysowych zapewnienie całodobowego dyżuru w celu zapewnienia przepływu informacji oraz dokumentowania prowadzonych czynności,
- współdziałanie z centrami zarządzania kryzysowego organów administracji publicznej,
- nadzór nad funkcjonowaniem systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania ludności,
- współpraca z podmiotami realizującymi monitoring środowiska,
- współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne,
- realizacja zadań stałego dyżuru na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.