W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Certyfikaty „Szkoły Przyjaznej Wodzie” w V edycji programu Aktywni Błękitni przyznane

12.06.2024

Za nami piąty rok wytężonej pracy dającej ogrom satysfakcji i wiele namacalnych efektów promujących poprawne nawyki w gospodarowaniu wodami. W ramach programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni — szkoła przyjazna wodzie”, w roku szkolnym 2023/2024  wzięło udział 60 szkół, około 8000 uczniów.

Zajęcia w szkole w Pruszczu Gdańskim

11 czerwca 2024 w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, odbyło się posiedzenie komisji, która obradowała w składzie: Przewodniczący Andrzej Ryński- dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, członkowie: Bogusław Pinkiewicz - kierownik Zespołu Komunikacji i Edukacji, Ewa Wiśniewska - koordynator programu w RZGW w Gdańsku.

W ramach programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni — szkoła przyjazna wodzie”, w roku szkolnym 2023/2024 wzięło udział 60 szkół, około 8000 uczniów. Członkowie komisji byli pod wrażeniem kreatywności i zaangażowania szkolnych koordynatorów programu oraz samych uczniów, a także całych społeczności szkolnych.
Po przeanalizowaniu nadesłanych sprawozdań komisja oceniła działania szkół i zdecydowała o przyznaniu 43  certyfikatów  „szkoły przyjaznej wodzie” w roku szkolnym 2023/202 (wykaz szkół w załączeniu).

Szkolni Koordynatorzy programu w tym roku szkolnym przeprowadzili:

  • 350 Lekcji promujących gospodarkę wodną
  • 74 akcje sprzątania terenów nadwodnych
  • 62 spotkania promujące bezpieczne korzystanie z zasobów wodnych oraz pokazy ratownictwa wodnego - we współpracy z naszymi partnerami: Policją, PSP i WOPR.

Nauczyciele wraz z uczniami promowali tematykę wodną wśród całych społeczności (spotkania z rodzicami oraz happeningi i pikniki w szkołach).

  • 9 zajęć terenowych zapoznających ze specyfiką funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych: 
  • szkoły we własnym zakresie zorganizowały szkolne konkursy plastyczne, recytatorskie, gazetki szkolne pokazy mody ekologicznej, przedstawienia, apele, szkolne turnieje wiedzy ekologicznej, spotkania z rodzicami i społecznością lokalną.

Placówki szkolne przeprowadziły wiele działań własnych, według autorskich pomysłów zgodnie z zakresem regulaminowym programu edukacyjnego. Wszystkie wykonane zadania zostały przedstawione na kartach działań oraz w sprawozdaniach. Działania zostały ocenione zgodnie z ankieta ewaluacyjną i punktowane zgodnie z tabelą (min. 12 - max 42 punkty).

Konkurencja była bardzo duża, wszystkim szkołom, koordynatorom programu którzy nadesłali sprawozdania należą się wyrazy uznania oraz gratulacje. Szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów za działania podejmowane w roku szkolnym 2023/2024  otrzymują nagrody.

Komisja przyznała:

Tytuł „Mistrza Aktywnych Błękitnych” za całokształt działań w trakcie 5 lat trwania programu otrzymują:

  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim, koordynatorka Helena Janikowska (zestaw do eksperymentów wodnych),
  • Szkoła Podstawowa w Pomysku Wielkim, koordynatorki: Irena Jurczak oraz Ewa Pinkert (zestaw do eksperymentów wodnych).

4 nagrody główne (mikroskop optyczny) dla najaktywniejszych szkół w roku szkolnym 2023/2024:

1. Szkoła Podstawowa nr 21 w Elblągu, koordynatorki programu: Iza Romanowska, Joanna Belewicz

2. Szkoła Podstawowa w Pieniężnie, koordynatorki programu: Julita Królicka, Agnieszka Szczepłocka

3. Szkoła Podstawowa w Młynarach: koordynatorka Irena Afranowicz

4. Szkoła Podstawowa w Nowym Stawie: koordynatorka Monika Warachewicz

5 wyróżnień specjalnych dla koordynatorów programu za wyjątkowe podejście do edukacji wodnej:

1. Szkoła Podstawowa w Kurzętniku, koordynator Jacek Rydel

2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Sztumie, koordynatorka Iwona Burczyk

3. Podstawowa Ekologiczna Szkoła w Rumi, koordynatorka Katarzyna Rybińska

4. Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupsku: koordynatorka Sylwia Kozłowicz

5. Szkoła Podstawowa nr 2 w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim,  koordynatorka Małgorzata Głowacka.

Wszystkim szkołom, które uzyskały certyfikaty gratulujemy, dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji programu w roku szkolnym 2024/2025.

 

Materiały

Wykaz szkół otrzymujących certyfikaty
Wykaz​_certyfikaty​_dla​_szkoły​_2023-2024.pdf 0.11MB

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}