Podstawowe informacje
Działalność RZGW w Gdańsku obejmuje gospodarkę wodną w regionie wodnym Dolnej Wisły tj. północną część obszaru dorzecza Wisły poniżej Włocławka do ujścia do Morza Bałtyckiego (Zatoki Gdańskiej), zlewnie rzek Przymorza na zachód od ujścia Wisły po rzekę Słupię włącznie oraz na wschód od ujścia Wisły, po rzekę Pasłękę włącznie.
Obszar działania
RZGW w Gdańsku działa na terenie trzech województw: pomorskiego (niemal całość bez zachodniego skrawka), kujawsko-pomorskiego (część północna) i warmińsko-mazurskiego (część zachodnia).
W województwie pomorskim działają ZZ: Gdańsk, Chojnice, Elbląg, Tczew.
W woj. kuj.-pom. działają ZZ: Tczew, Chojnice, Toruń.
W woj. war.-mazur. działają ZZ: Toruń, Tczew, Elbląg
Powierzchnia obszaru zarządzanego przez RZGW w Gdańsku: 35,5 tys. km kw. (11,3 % powierzchni Polski)
GRANICE:
W przybliżeniu można przyjąć, że granice RZGW w Gdańsku przypominają trójkąt, którego wierzchołkami są Słupsk, Włocławek (bez samego miasta) i Orneta.
Obejmujemy obszar dorzecza Wisły poniżej Włocławka do ujścia oraz zlewnie rzek Przymorza od rzeki Słupia włącznie na zachodzie po rzekę Pasłęka włącznie na wschodzie. Do tego zlewnie rzek Świeżej i Jarft.
POWIATY, NA TERENIE DZIAŁANIA RZGW W GDAŃSKU:
Woj. pomorskie:
- Bytowski
- Chojnicki
- Człuchowski
- m. Gdynia
- m. Gdańsk
- Gdański
- m. Sopot
- Kartuski
- Kościerski
- Kwidzyński
- Lęborski
- Nowodworski
- Pucki
- m. Słupsk
- Słupski
- Starogardzki
- Sztumski
- Tczewski
- Wejherowski
Woj. kuj-pom
- Aleksandrowski
- Brodnicki
- Bydgoski
- m. Bydgoszcz
- Chełmiński
- Gołubsko - Dobrzyński
- m. Grudziądz
- Grudziądzki
- Inowrocławski
- Lipnowski
- Rypiński
- Świecki
- m. Toruń
- Toruński
- Tucholski
- Wąbrzeski
- Włocławski
Woj. war. - mazur.
- m. Elbląg
- Elbląski
- Działdowski
- Nowomiejski
- Ostródzki
- Olsztyński
- Iławski
- Lidzbarski
- Braniewski
- Bartoszycki
ZARZĄDY ZLEWNI I NADZORY WODNE
RZGW w Gdańsku podlega pięć Zarządów Zlewni i 36 Nadzorów Wodnych.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną.
Wody Polskie działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566 i 2180), oraz statutu (kliknij, by pobrać) nadanego Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 2506).
Wody Polskie są państwową osobą prawną (art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych Dz.U. z 2016 r. poz. 1870, z późn. zm.) w skład której wchodzą następujące jednostki organizacyjne:
- Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie;
- regionalne zarządy gospodarki wodnej z siedzibami w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu;
- 50 zarządów zlewni;
- 330 nadzorów wodnych.
Wody Polskie zatrudniają niemal 6000 pracowników w całej Polsce, którzy prowadzą działania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą oraz ochrony jakości naszych zasobów wodnych. Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne). Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.