W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Natura potrafi zaskoczyć! Dziki przepływają Wisłę

20.11.2024

Wody Polskie włączają się w działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF na obszarze województwa pomorskiego. Wzdłuż Wisły powstaną bariery odstraszające.

Dziki potrafią przepłynąć nawet Wisłę

ASF (Afrykański Pomór Świn) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

 

Rzeka Wisła, choć często postrzegana jako naturalna bariera, nie stanowi przeszkody dla dzikich zwierząt. Szczególną zdolnością w tej kwestii wyróżniają się dziki, które bez trudu przepływają rzekę tam i z powrotem nawet kilka razy dziennie. Dzięki tym wodnym wędrówkom korzystają z żerowisk po obu stronach rzeki. Przy okazji roznoszą też wirusa ASF.

Ta aktywność zwierząt wymaga w związku z tym uwagi ze strony służb sanitarnych, odpowiedzialnych za ochronę środowiska i zarządzanie gospodarką wodną.  

Wody Polskie, wspólnie z innymi instytucjami (m.in. Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Gdańsku), aktywnie uczestniczą w działaniach mających na celu minimalizację skutków dla rolnictwa i gospodarki migracji zwierząt i rozprzestrzeniania się ASF na obszarze województwa pomorskiego.

W celu zatrzymania migracji dzika, mają powstać trzy bariery zapachowe. Planowana bariera to pas o szerokości od 6 – 12 m wykonany przez nałożenie warstwy specjalnej substancji. Jedna z tych barier przebiegać ma po wale przeciwpowodziowym rzeki Wisły. Bariera zlokalizowana będzie po wschodniej stronie rzeki na odcinku od Tczewa do granicy województwa pomorskiego z województwem kujawsko-pomorskim. Opryski, zaplanowane na 2025 rok, wykonane będą za pomocą środka na bazie krzemionki, który jest nieszkodliwy dla ludzi oraz środowiska naturalnego, ale skutecznie odstrasza dziki.

Aktualnie pracownicy Wód Polskich przygotowują mapę z trasą bariery, która stanowić będzie podstawę do wydania rozporządzenia Wojewody Pomorskiego w tej sprawie.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Rzeka Wisła pozostaje wyjątkowym elementem polskiego krajobrazu, który łączy ludzi, przyrodę i różnorodne gatunki zwierząt. Działania Wód Polskich mają na celu jej ochronę i zrównoważone wykorzystanie.

 

{"register":{"columns":[]}}