W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Kanale Elbląskim i nie tylko na World Canals Conference 2024

26.06.2024

Dzisiaj jednym z bohaterów konferencji World Canals Conference w Bydgoszczy był Kanał Elbląski. Mówiono o nim podczas sesji Woda Dziedzictwo i Turystyka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konferencja trwa od 24 do 26 czerwca w Bydgoszczy – mieście położonym przy Międzynarodowej Drodze Wodnej E70. W konferencji wziął udział Andrzej Ryński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Mówiono o turystycznym i rekreacyjnym wykorzystaniu Kanału, jako jednym z istotnych elementów połączenia gospodarki i środowiska. Nawiązano również do potencjalnej roli Kanału w rozwoju muzealnictwa wodnego.

kanał elbląski pochylnia

World Canals Conference to międzynarodowa konferencja poświęcona śródlądowym drogom wodnym. Eksperci z całego świata debatują nie tylko o żegludze, ale również nowoczesnych technologiach i projektach prośrodowiskowych w gospodarce wodnej czy rozwoju turystyki wodnej. Patronat nad prestiżowym wydarzeniem objęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a w uroczystym otwarciu wziął udział Mateusz Balcerowicz - Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Wystąpienie Mateusza Balcerowicza

- Cieszę się, że możemy spotkać się w gronie ekspertów, wymieniać się wiedzą i doświadczeniami i rozmawiać o wyzwaniach dla żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej. Gospodarzem tegorocznej konferencji jest Bydgoszcz – to wyjątkowe miejsce na wodnej mapie Polski, z wodą związane od początku swojego istnienia. To tutaj znajduję się Kanał Bydgoski, którego historia ma ponad 250 lat i tędy przebiega Międzynarodowa Droga Wodna E-70, którą możemy dopłynąć z Zalewu Wiślanego aż do belgijskiej Antwerpii. Drogi wodne łączą różne regiony i państwa, dlatego woda jest naszym wspólnym dobrem, z którego korzystamy, ale o które też trzeba dbać. Nowe otwarcie w gospodarce wodnej to nie tylko idea, ale praktyczne działanie, które wdrażamy w Wodach Polskich. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę ze wszystkimi użytkownikami wód, bo jesteśmy świadomi istniejących wyzwań, takich jak zmiany klimatu, susze, powodzie, zanieczyszczenie środowiska, którym możemy sprostać przy szerokich, synergicznych działaniach. Rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony, dlatego przykładamy szczególną wagę do realizacji zadań zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego.– powiedział Mateusz Balcerowicz. 

Wydarzenie zostało podzielone na panele dyskusyjne oraz wycieczki tematyczne w miejsca związane z naturalnymi terenami nadwodnymi i dolinami rzecznymi, jak również zabytkowymi i nowoczesnymi obiektami hydrotechnicznymi – m.in. węzłami wodnymi, kanałami, śluzami czy młynami.

O konferencji

World Canals Conference jest organizowana pod patronatem i przy współpracy Inland Waterways International (IWI), która zrzesza organizacje zajmujące się zarządzaniem śródlądowymi drogami wodnymi czy promocją żeglugi śródlądowej. W skład IWI wchodzą instytucje międzynarodowe, władze dróg wodnych, operatorzy dróg wodnych, władze regionalne i lokalne, stowarzyszenia, towarzystwa i fundacje, a także wydawcy, media, konsultanci czy przedsiębiorcy. Wydarzenie odbywa się cyklicznie na przemian w Europie, Azji i Ameryce.

Uczestniczą w konferencji naukowcy, przedsiębiorcy, reprezentanci władz publicznych oraz promotorzy korzystania ze śródlądowych dróg wodnych. Konferencja stanowi pole dyskusji o nowoczesnej żegludze śródlądowej i gospodarce wodnej.

{"register":{"columns":[]}}