W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie sezonu żeglugowego na Kaskadzie Nogatu oraz śluzach Przegalina i Gdańska Głowa

05.11.2024

Letni sezon żeglugowy 2024 na Kaskadzie Nogatu, śluzie Przegalina Południowa oraz śluzie Gdańska Głowa dobiegł końca wraz z początkiem października. Tegoroczny ruch na śluzach potwierdza, że zarówno żegluga rekreacyjna jak i pływający jednostkami prywatnymi coraz częściej wybierają te malownicze trasy.

Gdańska Głowa

Kaskada Nogatu

Kaskada Nogatu to system śluz i jazów zlokalizowany na rzece Nogat, która jest jedną z głównych odnóg Wisły i na całej swojej długości płynie przez Żuławy Wiślane. System ten ma na celu kontrolę poziomu wód oraz ułatwienie żeglugi na trasie od Wisły aż do Zalewu Wiślanego. W skład Kaskady Nogatu wchodzą cztery śluzy: Biała Góra, Szonowo, Rakowiec i Michałowo. Pierwsza z nich jest zabytkowa, najstarsze jej elementy pochodzą z 1852 roku. Kolejne to śluzy komorowe.

 

Trasa Kaskadą Nogatu cieszy się popularnością wśród żeglarzy, podsumowując sezon trwający od maja do końca września:

W Białej Górze, która jest pierwszą śluzą od strony Wisły, prześluzowano 426 jednostek, z kolei śluza Szonowo przeprawiła 782 jednostki, Rakowiec 1320, a śluza Michałowo, będąca pierwszą od strony Elbląga, prześluzowała 1286 jednostek.

Największy ruch na śluzach odnotowano w sierpniu, na wszystkich śluzach przeprawiono wtedy 1161 jednostek, podczas gdy w całym sezonie śluzy na Nogacie przeprawiły 3814 statków podczas 2564 śluzowań.

 

Śluza Biała Góra:

Śluza Przegalina Południowa

Śluza Przegalina Południowa jest obecnie jedynym stopniem na drodze wodnej Wisły Gdańskiej. Jej zadaniem jest umożliwienie żeglugi rzeką Martwa Wisła (od rz. Wisły Gdańska) oraz ochrona Żuław Gdańskich przed wielkimi wodami rzeki Wisły.  Śluza w Przegalinie jest obecnie jedyną czynną śluzą, którą statki mogą przeprawić się miedzy Wisłą, a Wisłą Martwą, z czego chętnie korzystają żeglarze i wodniacy.

W sezonie, od początku maja do końca września, wykonano 2228 śluzowań przeprawiając 3271 jednostki, w tym 3129 było jednostkami turystycznymi. Najwięcej śluzowań wykonano w sierpniu, przeprawiając tylko w tym miesiącu aż 1051 jednostek pływających.

 

Śluza Gdańska Głowa

Śluza Gdańska Głowa położona jest na rozwidleniu Wisły i Szkarpawy (Wisły Elbląskiej). Jej zadaniem jest umożliwienie żeglugi rzeką Szkarpawą (od rz. Wisły do Zalewu Wiślanego) oraz ochrona terenów położonych nad Szkarpawą przed wielkimi wodami rzeki Wisły. Śluza wybudowana została w 1895 roku, a jej nazwa pochodzi od będącej w tym samym miejscu w XVII wieku twierdzy.  Znajduje się około 20 km od Gdańska i cieszy się popularnością wśród żeglarzy i wodniaków pływających po Żuławach.

W sezonie od początku maja do końca września wykonano 1670 śluzowań przeprawiając 2636 jednostek, z czego 2592 były jednostkami turystycznymi. Największe zainteresowanie przeprawą przez Gdańską Głowę odnotowano w sierpniu. 

 

Śluza Gdańska Głowa

 

Więcej szczegółów w Komunikacie Nawigacyjnym 61/2024 z dnia 27.09.2024 r. 

 

{"register":{"columns":[]}}