W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Potrzeby Żuław w centrum uwagi

26.11.2024

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz przyszłość Żuław były głównymi tematami spotkania dotyczącego „Aktualnej polityki przeciwpowodziowej wobec Żuław”, które odbyło się dziś w Starostwie Powiatowym w Elblągu.

Spotkanie "Aktualna polityka przeciwpowodziowa wobec Żuław"

W spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele administracji rządowej: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysław Koperski, Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Ziejewski, Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz, Dyrektor RZGW w Gdańsku Andrzej Ryński oraz Dyrektor Zarządu Zlewni w Elblągu Cezary Terech, a także parlamentarzyści i samorządowcy z powiatu elbląskiego.

Wyzwania i potrzeby Żuław

Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono problemom związanym z finansowaniem inwestycji oraz utrzymania infrastruktury hydrotechnicznej na Żuławach.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysław Koperski wskazał na potrzebę kompleksowych i systemowych działań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej Żuław omawiając założenia Polskiej Polityki Przeciwpowodziowej. Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Ziejewski poruszył temat istotnych zagrożeń rozwojowych dla Żuław Wiślanych, podkreślając jak istotne jest, by rząd skupił się na finansowaniu Żuław.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Andrzej Ryński podkreślił wagę środków na utrzymanie infrastruktury przeciwpowodziowej. Dofinansowanie unijne przeznaczane jest na inwestycje, a nadal brakuje nam środków na bieżące prace utrzymaniowe, które rocznie wynoszą 50 milionów złotych. Poprawa stanu technicznego obiektów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych minimalizuje ryzyko powodziowe na tym obszarze, co jest szczególnie ważne w obliczu prognozowanych zmian klimatycznych.

Dyrektor Zarządu Zlewni w Elblągu, Cezary Terech zwrócił uwagę na zaniedbania w obszarze działań przeciwpowodziowych na Żuławach w ostatnich latach oraz określił możliwe sposoby ich naprawy. Stwierdził, że wiele problemów wynika z niedostatecznego finansowania przedsięwzięć na rzecz ochrony przeciwpowodziowej Żuław i zwrócił uwagę, jak istotne jest zwiększenie budżetu na poprawę skuteczności ochrony przeciwpowodziowej w tym regionie.  

Dążenie do wspólnego celu

Spotkanie było okazją do wymiany zdań i dyskusji na temat poprawy stanu technicznego obiektów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Żuławach. Wiceprezes Wód Polskich, Mateusz Balcerowicz podkreślił, jak ważne jest, by samorządy włączyły się w pozyskiwanie środków finansowych na rzecz tego wyjątkowego ze względu na swoje położenie regionu.

Na Żuławach potrzebne są nie tylko środki na inwestycje, ale także na bieżące utrzymanie obiektów i urządzeń hydrotechnicznych, których obecny stan stale wymaga nakładów, by zapewnić bezpieczeństwo powodziowe. Brak zdecydowanych działań w tym regionie może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla mieszkańców jak i lokalnej gospodarki.

Zapowiedziano konieczność kolejnych spotkań Żuławskiego Zespołu Parlamentarnego, w których uczestniczyć będzie przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury. Na spotkaniach poruszane zostaną kwestie dalszych kroków, które należy podjąć w obszarze zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław oraz ich finansowania w kolejnych latach.

Planowane działania na rzecz Żuław

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowuje się do uruchomienia trzeciego etapu projektu Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław, który będzie dofinansowany w ramach unijnego programu FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.

Głównymi inwestycjami realizowanymi w tym etapie będzie odbudowa i przebudowa wałów przeciwpowodziowych poprzez doszczelnienie wałów na odcinku wiślanym. To kilka odcinków, gdzie brakuje przepony, która dodatkowo zabezpiecza te wały przed przesiąkaniem jak i przed zwierzętami ryjącymi. Ważnym zadaniem, które będzie realizowane jest przebudowa ujścia Wisły. Zadanie to było sukcesywnie rozwijane w poprzednich etapach i będzie wykonywane w następnym. Ostateczna lista inwestycji wchodzących w skład projektu jest jeszcze przygotowywana.Na inwestycje, które wejdą w skład projektu, będzie przeznaczone 410 mln zł.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}