W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozruch lodołamaczy

03.01.2025

Pięć lodołamaczy należących do floty Wód Polskich przeprowadziły pierwszy tej zimy rekonesans na wodach Dolnej Wisły.

Lodołamacze podczas rejsu

Celem rejsu było sprawdzenie gotowości załóg oraz kontrola poprawności oznakowania szlaku żeglugowego i drożności koryta rzeki.
W akcji wzięły udział lodołamacze czołowe: Puma i Tygrys oraz liniowe: Narwal, Manat i Nerpa. Jednostki przemierzyły trasę od ujścia Wisły do Tczewa i z powrotem. Następnie cztery z nich pozostały w gotowości w górnym awanporcie śluzy Przegalina Południowa, gdzie czekają na sygnał do ewentualnej akcji. 
Załogi jak i same statki wykazały podczas ćwiczeń pełną gotowość do podjęcia lodołamania.
Lodołamanie jest jednym z głównych elementów zimowej ochrony przeciwpowodziowej regionu Dolnej Wisły. Zapobiega powstawaniu zatorów lodowych, które są przyczyną najgroźniejszych powodzi jakie mogą zdarzyć się w regionie. Akcja lodołamania rozpoczyna się decyzją dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku w momencie, gdy po zamarznięciu rzeki następuje ocieplenie i zaczyna się pochód kry lodowej. To właśnie spiętrzenia kry przyczyniają się do powstawania zatorów.
RZGW w Gdańsku dysponuje dziewięcioma lodołamaczami. Dwoma czołowymi: Puma i Tygrys oraz liniowymi: Foka, Manat, Narwal, Nerpa, Orka, Rekin, Żbik. Lodołamacze czołowe podczas łamania lodu jako pierwsze wyłamują rynnę w powłoce lodowej, a za nimi poszerzają ją liniowe.


Puma, Narwal, Manat i Nerpa to nowoczesne jednostki, które oddano do użytku dwa lata temu. Powstały w ramach projektu "Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk", dofinansowanego przez Unię Europejską. Pozostałe zostały wyprodukowane w latach osiemdziesiątych ub. wieku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}