Rzeka Drwęca kontrolowana i obserwowana na bieżąco
24.07.2024
W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi nieprzyjemnego zapachu, dziwnej oleistej substancji oraz śniętych ryb na rzece Drwęcy pracownicy Wód Polskich prowadzą stałe czynności nadzorujące w terenie.
Obserwujemy stan rzeki Drwęcy. Dziś, 24 lipca pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wód Polskich przeprowadzili kontrolny przelot dronem wzdłuż rzeki Drwęcy. Celem było sprawdzenie czy nie nastąpił zrzut odpadów. Wyniki próbek wody wskazują, jako przyczynę złego stanu naturalne procesy biologiczne zachodzące w rzece. Niska zawartość tlenu rozpuszczonego w jednolitej części wód powierzchniowych.
Długo utrzymująca się wysoka temperatura powietrza, a co za tym idzie wody (w rzece miejscami ponad 25 stopni) powoduje uwalnianie się metanu, siarkowodoru oraz innych gazów z warstw mułu, które wyglądają na powierzchni wody jak substancje niebezpiecznie i wydzielają nieprzyjemny zapach. Wraz z wysoką temperaturą maleje ilość tlenu w wodzie, co z kolei powoduje śnięcie ryb.
22.07.2024 przedstawicie Nadzoru Wodnego w Ostródzie przeprowadzili wizję terenową, podczas, której nie zaobserwowano żadnych odprowadzanych ścieków. Tego samego dnia uczestniczyli w spotkaniu sztabu kryzysowego zwołanego przez Burmistrza Ostródy w celu sprawdzenia stanu zanieczyszczenia rzeki Drwęcy. Według wstępnych badań przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, zły stan wody w rzece Drwęcy nie wynika z ingerencji człowieka.