Stanowisko RZGW w Gdańsku po konferencji prasowej NIK
11.04.2024
W siedzibie Najwyższej Izby Kontroli, 11 kwietnia br., odbyła się konferencja prasowa poświęcona wynikom kontroli ochrony przeciwpowodziowej Żuław.
Link: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/ochrona-przeciwpowodziowa-zulaw.html
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jako jednostka organizacyjna Wód Polskich odpowiedzialna za ochronę przeciwpowodziową Żuław informuje, że z uwagą zapoznał się z przedstawionym raportem z kontroli.
Wnioski zawarte w raporcie, dotyczące działań wchodzących w zakres kompetencji Wód Polskich zostaną rozpatrzone i wdrożone w najszybszym możliwym terminie. A w szczególności dotyczące:
- złożenia wniosków o przyjęcie planów utrzymania wód obejmujących teren Żuław, aby zapewnić pełną prawidłowość i racjonalność zadań utrzymaniowych;
- uzupełnienia brakujących pozwoleń wodnoprawnych na szczególne korzystanie z wód w jednostkach odpowiedzialnych za ochronę przeciwpowodziową Żuław.
Jednocześnie z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną ocenę utrzymania stanu technicznego rzek, kanałów i urządzeń wodnych oraz skuteczność robót awaryjnych.
W pełni podzielamy ocenę, że: „spośród utrzymywanych urządzeń wodnych najlepszy stan techniczny prezentowały stacje pomp – w 91% oceniony jako dobry, pozostałe były w stanie dostatecznym. Podobnie w dobrym bądź dostatecznym stanie były wrota przeciwsztormowe i inne budowle hydrotechniczne – wyjąwszy wały przeciwpowodziowe rzek i kanałów na Żuławach: na 193 odcinki rzek i kanałów położonych na Żuławach cztery znajdowały się w stanie niedostatecznym.”
Najwyższa Izba Kontroli w swoim dokumencie wskazała, że RZGW prawidłowo czuwał nad kształtowaniem zagospodarowania przestrzennego obszarów szczególnego zagrożenia powodziowego. Wyłącznie w uzasadnionych wypadkach RZGW wydawał też decyzje zwalniające od zakazów wykonywania robót lub czynności, które mogą wpływać na szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych.
Zgadzamy się też z poglądem wyrażonym przez NIK, że istotnym problem do rozwiązania pozostaje rosnąca populacja bobrów. To zwierzę zauważalnie uszkadza infrastrukturę przeciwpowodziową na Żuławach, ryjąc nory w wałach (zwiększając tym samym ryzyko powodziowe) i budując tamy. Oświadczamy, że w miarę posiadanych możliwości RZGW w Gdańsku starał się o pozwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobrów europejskich w celu przeprowadzenia w odpowiednim czasie prac zabezpieczających stabilność wałów. Nie zawsze derogacje te udało się uzyskać. Działania w tym zakresie zostaną zintensyfikowane.
Cieszy nas też pozytywna ocena działań edukacyjnych i informacyjnych. W raporcie czytamy, że cyt.: „RZGW prawidłowo realizował politykę informacyjną i edukacyjną dotyczącą ochrony Żuław przed powodzią oraz ograniczania jej skutków, polegającą w szczególności na przeprowadzeniu kampanii edukacyjno-informacyjnej i kampanii promocyjnych w ramach projektów dofinansowanych przez Unię Europejską”.
Inwestycje zwiększające stopień ochrony przeciwpowodziowej Żuław będą kontynuowane podczas III Etapu projektu Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław.
Przewidziane są prace budowlane, przygotowywanie dokumentacji, a także działania edukacyjne i informacyjne.
Najważniejsze zaplanowane zadania:
- Remont wałów rzeki Fiszewki: wału lewego na odcinku 14 km i wału prawego o długości 7,5 km, gm. Elbląg i Gronowo Elbląskie.
- Odbudowa ok. 3 km wałów przeciwpowodziowych rzeki Motławy na terenie miasta Gdańsk, woj. pomorskie.
- Budowa stacji pomp Gozdawa, gm. m. Nowy Dwór Gdański, pow. nowodworski, woj. pomorskie.
- Budowa stacji pomp Komarówka, gm. Ostaszewo, pow. nowodworski, woj. pomorskie.
- Przebudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Szkarpawy: lewego na odcinku dziewięciu km w gm. Sztutowo i prawego na podobnej długości w gm. Stegna i Nowy Dwór Gdański, pow. nowodworski, woj. pomorskie.
- Przebudowa wału czołowego Zalewu Wiślanego Batorowo na długości pięciu kilometrów oraz wału czołowego Zalewu Wiślanego Nowotki na długości trzech km (wraz z wałem wstecznym rz. Nogat); gm. Elbląg, pow. elbląski, woj. warmińsko – mazurskie.
- Przebudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Raduni, Kłodawy, Bielawy: m. Gdańsk i m. Pruszcz Gdański, gm. Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Pszczółki, pow. gdański, woj. pomorskie.
- Rzeka Kłodawa - umocnienie skarp na dł. ok. 5 km, gm. Pruszcz Gdański, pow. gdański, woj. pomorskie.
- Przebudowa stacji pomp nr 10 Balewo, gm. Markusy, pow. elbląski, woj. warmińsko-mazurskie.
- Kanał pompowy (A) przy stacji pomp nr 25 Lędowo - umocnienie skarp, gm. Pruszcz Gdański, pow. gdański, woj. pomorskie.
- Przebudowa ujścia Wisły – przygotowanie dokumentacji i pozyskanie decyzji administracyjnych do dalszego wydłużenia kierownic ujścia.
Szacowany budżet planowanych przedsięwzięć w III Etapie projektu Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław wyniesie ok. 285 mln złotych, a ich wykonanie dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców Żuław w ramach działań długofalowych.”