W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szlakiem Żuławskich Meliorantów na rowerach

22.07.2024

20 lipca kilkudziesięciu rowerzystów ruszyło Szlakiem Żuławskich Meliorantów pokonując ponad 20 kilometrową trasę prowadzącą przez malownicze krajobrazy żuławskie.

Rajd wrota na Tudze

Uczestnicy rajdu poznawali Żuławy na rowerze, po drodze zwiedzając obiekty hydrotechniczne Wód Polskich: stację pomp w Chłodniewie, wrota przeciwsztormowe na rzece Tudze i stację pomp w Osłonce. Wydarzenie organizowane przez gminę Sztutowo i WodyPolskie RZGW w Gdańsku promuje nie tylko aktywność fizyczną, ale przede wszystkim pozwala poznać historię niezwykłej krainy jaką są Żuławy,  szczególnie w kontekście jej istnienia pod ciągłą groźbą powodzi. Głównym elementem tego przedsięwzięcia, było przekazanie uczestnikom przejazdu wiedzy o Stefanie Homanie  słynnym meliorancie i miłośniku Żuław. Inżynier Stefan Homan to postać arcyważna dla żuławiaków, choć nieco zapomniana. Dzięki niemu i jego współpracownikom na zalane tereny mogli przybyć osadnicy z wielu miejsc Polski oraz repatrianci.

Delta Wisły to dziś kraina historyczna, która przeżyła głębokie przemiany kulturowe i krajobrazowe, której nieodłączną częścią są rzeki, kanały, rowy, poldery, wały i pompownie.  W depresjach polderowych istnieje naturalna podległość wobec wody, co oznacza, że w uprawę ziemi wpisany jest konflikt miedzy jej wydajnością a żywiołem wodnym. W miarę, jak kończono odwadnianie polderów, a następnie ich zasiedlanie przez przybyszów z różnych stron Polski, starano się uświadamiać rolnikom specyfikę gleb i melioracji polderów depresyjnych.

 

W marcu 1945 roku, podczas ofensywy Armii Czerwonej na Gdańsk, cofające się ku Mierzei Wiślanej oddziały Wehrmachtu doprowadziły do przerwania wałów rzecznych i polderowych. Zniszczono pompownie, linie energetyczne, budowle i urządzenia nawadniające, w wyniku czego depresje polderowe zostały zatopione.

Gdańsk został zdobyty przez Armię Czerwoną 31 marca 1945 roku. Wkrótce za wojskami sowieckimi przybyła tu grupa hydrotechników i meliorantów. Przy Wojewódzkim Urzędzie Ziemskim w Gdańsku powstał Wydział Wodno-Melioracyjny, którego naczelnikiem mianowano inżyniera Stefana Homana.  Swoją pracę rozpoczął od zorganizowania rejonowych kierownictw robót melioracyjnych w Gdańsku i Elblągu oraz od skompletowania fachowego personelu technicznego, grupy meliorantów. W połowie kwietnia 1945 roku, rozpoczęła się największa w dziejach Delty Wisły operacja techniczna odradzania terenów depresyjnych i osuszania terenów przydepresyjnych, pod kryptonimem „Żuławy 1945-49”. Prace polegały na zamknięciu przerwanych wałów, remoncie pompowni i usunięciu wody z zatopionych terenów oraz na odmuleniu tysięcy kilometrów kanałów i rowów, czyli na melioracji terenu odwodnionego. Operacja zakończyła się sukcesem w 1949 r. Wielkim osiągnięciem technicznym po domknięciu wałów wiślanych w Czerwonych Budach i Kieżmarku było uruchomienie w 1946 r. megapompowni w Chłodniewie, która obecnie jest w zarządzie Wód Polskich, RZGW w Gdańsku.

Stacja pomp Chłodniewo to jedna z największych stacji pomp w delcie Wisły, zlokalizowana   w miejscowości Rybina pośród żuławskiego krajobrazu. Jej zadaniem jest pompowanie wody z polderu o powierzchni 21,7 tys. ha do rzeki Szkarpawy, z dołu do góry.
Stacja pomp obsługuje 22 tysiące ha ziemi zapewniając  dobre warunki pracy żuławskim gospodarzom. Dwie pompy mogą w ciągu sekundy przepompować 14 tysięcy litrów wody. Instalacja powstała w celu zamknięcia ujścia Linawy do Szkarpawy.

 

Stacja pomp w Osłonce to kluczowy element systemu wodno- melioracyjnego na polderze Marzęcino. Zlokalizowana jest w ujściu kanału Panieńskiego do Zalewu Wiślanego, na terenie, który jeszcze w latach 30. XX w. stanowił część Zalewu Wiślanego. Obszar między Marzęcinem, Stobcem i Osłonką jest najmłodszym kawałkiem ziemi żuławskiej, a zarazem najgłębszą sztuczną depresją w Polsce, sięgającą do 2,4 m p.p.m. Polder Marzęcino powstał w 1939 -1944 w wyniku połączenia 32 polderów, odwadnianych przez 32 pompy.

Wrota przeciwsztormowe na Tudze zostały wybudowane w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską. Wybudowane przy ujściu rzeki Tugi do Szkarpawy w gminie Stegna, mają za zadanie chronić miasto Nowy Dwór Gdański oraz okolice przed wodami wezbrania sztormowego napływającymi od strony Bałtyku poprzez Zalew Wiślany do rzek żuławskich.

 

 

 

Źródło: Miesięcznik Pomerania 2008

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}