W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

TAK dla równowagi w utrzymaniu wód – konsultacje społeczne

14.01.2025

9 stycznia w Gdańsku oraz 14 stycznia w Toruniu przedstawiciele Wód Polskich obecni byli na konsultacjach społecznych projektu Planu utrzymania wód oraz prognozy jego oddziaływania na środowisko.

Spotkanie konsultacyjne Planów utrzymania wód w Gdańsku

W spotkaniach udział wzięli m.in.: przedstawiciele samorządów, reprezentanci Lasów Państwowych, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz mieszkańcy ujętych w planach terenów. Konsultacje były okazją do dialogu społecznego na temat przyszłości gospodarowania wodami. Podczas spotkań poruszone zostały tematy utrzymania dobrego stanu wód, ochrony przed powodziami, poprawy stanu środowiska wodnego dla regionu Dolnej Wisły, regionu wodnego Banówki oraz regionu wodnego Świeżej na obszarze działania RZGW w Gdańsku.

„Działania utrzymaniowe są przez naszych pracowników tak przygotowywane do realizacji, żeby zrobić to z jak najmniejszą szkodą dla środowiska i z jak największą korzyścią i efektywnością nie tylko ekonomiczną, ale też środowiskową” podkreślił podczas spotkania w Gdańsku Piotr Kowalski, zastępca dyrektora RZGW w Gdańsku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Podstawą merytoryczną opracowania aktualmych projektów PUW były potrzeby realizacji prac utrzymaniowych zgłoszonych przez każdy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Zgłoszone działania zostały uszczegółowione oraz poddane analizom, w tym pod kątem zgodności z celami środowiskowymi. Plany, które są obecnie opracowywane, będą obowiązywać przez najbliższe 6 lat.

Jakie działania obejmują PWU?

  • Wycinanie roślin,
  • usuwanie roślin pływających i rosnących w dnie,
  • usuwanie drzew i krzewów,
  • usuwanie przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka,
  • zasypywanie wyrw oraz ich odbudowa,
  • udrażnianie wód,
  • remont lub konserwacja urządzeń wodnych oraz budowli regulacyjnych,
  • rozbiórka tam bobrowych oraz zasypywanie nor zwierząt w brzegach.

Uczestnicy, podczas spotkania, mieli możliwość zgłaszania uwag zarówno do samych projektów PUW, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów. Piotr Kowalski, zastępca dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą odpowiadał w Gdańsku na pytania i rozwiewał wątpliwości dotyczące utrzymania wód i zarządzaniem nimi. Toruńskie spotkanie również było owocne i spotkało się z żywym zainteresowaniem licznej grupy odbiorców, a do ich dyspozycji pozostawali dyrektor Zarządu Zlewni w Toruniu, Władysław Kołybski oraz zastępca dyrektora ZZ w Toruniu, Aneta Markowska. 
Uwagi do PUW zgłaszać można także poprzez geoportal dostępny pod adresem: https://puw.stronazen.pl/

Na ww. portalu sprawdzić można zawartość projektów PUW odnoszących się do obszarów wskazywanych na podstawie mapy Polski oraz zgłoszenie uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach. 

Po spotkaniach konsultacyjnych powstanie raport ze spotkań zawierający opis przebiegu konsultacji oraz zestawienie przekazanych uwag wraz z rozstrzygnięciami. Do 7 maja 2025 roku powstanie łącznie 11 projektów Planów utrzymania wód.

Harmonogram wszystkich spotkań oraz szczegóły projektu znajdują się tutaj:
https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod

Każda opinia się liczy – dołącz i miej wpływ na zarządzanie wodami w Polsce!

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}