Wody Polskie przygotowują się na intensywne opady
12.09.2024
Do 15 września prognozowane są w Polsce bardzo wysokie opady deszczu, związane z niżem genueńskim „Boris”. Najwyższych opadów, zgodnie z obowiązującymi prognozami, spodziewamy się w zlewni górnej i środkowej Odry. Niewykluczone, że obejmą również zlewnię Wisły. Wody Polskie przygotowały się na wystąpienia trudnych sytuacji.
W południowej części Regionu Dolnej Wisły przewidziane są, z prawdopodobieństwem 80 proc., intensywne opady deszczu. Z natężeniem okresowo silnym. Prognozowana suma opadów do 40 mm.
Aktualne informacje o rozwoju sytuacji będą publikowane, zależnie od potrzeb, w komunikatach o sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej na stronie:
Wrzesień 2024 r. - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Wszystkie aktualne informacje związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na obszarze administrowanym przez RZGW w Gdańsku publikujemy na bieżąco na naszych profilach w mediach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/RZGWGdansk/
Komunikaty o aktualnej sytuacji hydrologicznej w regionie RZGW w Gdańsku: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gdansk/sytuacja-hydrologiczna
Komunikaty nawigacyjne: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gdansk/komunikaty-nawigacyjne
Aktualne komunikaty o działaniach Wód Polskich: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/zbiorniki-wod-polskich-przygotowane-na-opady
Nadzory Wodne i Zarządy Zlewni pracują w trybie gotowości do interwencji. Całość działań koordynuje Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej.
Intensywne opady na południu Polski - prognoza meteorologiczna IMGW-PIB
Zgodnie z obowiązującą prognozą IMGW-PIB w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i być może również województwa małopolskiego łączna suma opadów od 11.09.2024 12:00 UTC – 16.09.2024 00:00 UTC (108h) może wynieść od 200 mm do 300 mm. Suma opadów powinna zmniejszać się w kierunku północnym, choć w pasie centralnej Polski może osiągnąć około 100 mm.
W związku z tym wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe będące w administracji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie posiadają wymagane pojemności powodziowe, które mogą zretencjonować obecnie prognozowany opad. Większość zbiorników posiada rezerwy powyżej rezerw powodziowych.
Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach
W wyniku intensywnych opadów deszczu w znacznej części Polski są możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach, a także przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Największe wzrosty i największe przekroczenia stanów wysokich są przewidywane w zlewniach górnej i środkowej Odry oraz w zlewni górnej Wisły.
W późniejszym okresie spodziewany jest spływ wód opadowych z południa kraju w region Dolnej Wisły.