W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław

30.10.2024

W poniedziałek, 28 października 2024 r., na VIII sesji sejmiku, radni województwa pomorskiego jednogłośnie przyjęli tekst uchwały dotyczącej wsparcia działań w sprawie kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.

Piotr Kowalski - zastępca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą przemawiający na radzie sejmiku

W tekście uchwały zwrócono uwagę na wyjątkowość środowiska Żuław, ukształtowanego przez uwarunkowania naturalne i działalność człowieka.

W trakcie sesji sejmiku Piotr Kowalski, zastępca dyrektora RZGW w Gdańsku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, przedstawił planowane działania Wód Polskich zwracając uwagę na depresyjne położenie Żuław oraz na najwyższe w kraju zagrożenie powodziowe tego obszaru, oraz podkreślił, że dalsze funkcjonowanie regionu zależne jest od skutecznej ochrony przeciwpowodziowej.

 

Działania Wód Polskich na Żuławach

Piotr Kowalski szczegółowo zaprezentował i omówił aktualne oraz planowane działania podejmowane przez pracowników Wód Polskich na rzecz ochrony przeciwpowodziowej Żuław. Wprowadzając w tematykę zagrożenia powodziowego na Żuławach, zaprezentował rodzaje użytkowania wód, terminy i możliwości wykonywana robót, regulacje prawne do których pracownicy Wód Polskich muszą się stosować, a także rodzaje zagrożeń na omawianym terenie.

Dyrektor przedstawił planowane na 2025 rok zadania na terenie Żuław Wiślanych w zakresie m.in. konserwacji rzek i kanałów, utrzymania obiektów piętrzących oraz stacji pomp, utrzymanie wałów przeciwpowodziowych, a także zimowej osłony przeciwpowodziowej.

 

 

W latach 2018-2024 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku zrealizował II etap projektu "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław”, którego celem była odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej Żuław, w tym modernizacja stopnia wodnego  Przegalina, budowa wrót sztormowych na Tudze, odbudowa 19 budowli regulacyjnych - ostróg na Wiśle, przebudowa ujścia Wisły.

Wody Polskie w Gdańsku przygotowują się do III etapu projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” planowanego do realizacji i dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. W ramach projektu wytypowano do realizacji inwestycje związane z remontami wałów rzek, odbudowy wałów przeciwpowodziowych czy budowy lub przebudowy stacji pomp. Zaproponowane działania spotkały się z aprobatą członków Zespołu Parlamentarnego do spraw Żuław.

Aktualnie prowadzone są działania w ramach zgód środowiskowych oraz wodnoprawnych (które dla Wód Polskich wydaje Minister Infrastruktury).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}