W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wysoki stan wód w regionie Dolnej Wisły

30.01.2024

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wód w rzekach w północnej części regionu Dolnej Wisły. Zagrożenie wywołane jest spływem wód roztopowych.

Sulmin_zalana_posesja

Obserwuje się lokalne podtopienia terenów zalewowych. Wzrost poziomu wody w rzece Raduni spowodował podtopienie posesji nad jednym z dopływów: Strudze Sulmin.

Stany ostrzegawcze na wodowskazach:

  • Braniewo, rzeka. Pasłęka – 748 cm, trend malejący

  • Charnowo, rz. Słupia – 326 cm, trend bez zmian

  • Słupsk, rz. Słupia – 247 cm, trend bez zmian

  • Lębork 2, rz. Łeba – 179 cm, trend bez zmian

  • Miłoszewo, rz. Łeba – 257 cm, trend bez zmian

  • Wejherowo, rz. Reda – 141 cm, trend bez zmian

Stany alarmowe na wodowskazach:

  • Łozy, rzeka. Pasłęka – 409 cm (dane z 29.01.2024, godz. 14:10)

 

W związku z tym Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich i Pracownicy Nadzorów Wodnych w regionie Dolnej Wisły dokonali przeglądu miejsc szczególnie narażonych na podtopienia i zalania.

Potwierdzono, że wszystkie przeciwpowodziowe urządzenia hydrotechniczne są gotowe do pracy, zapewnione jest też zasilanie awaryjne na wypadek przerw w dostawach prądu.

Pracownicy Wód Polskich z tego regionu pozostają w gotowości na wypadek niekorzystnej zmiany warunków atmosferycznych.
Kierownictwa Zarządów Zlewni oraz Centrum Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie z wojewódzkimi i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, strażą pożarną i innymi służbami.

W Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie działa całodobowy telefon dyżurny 22 470 10 01 mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w ramach kompetencji Wód Polskich.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}