W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły (Aktualizacja na godz. 14.00)

14.09.2024

W ciągu 6 ostatnich godzin na obszarze całego regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły wystąpiły opady atmosferyczne o różnej intensywności.

Rzeka na terenie ZZ Żywiec
  • Przekroczenia stanów alarmowych

Rzeka Bobrza wodowskaz Słowik – stan alarmowy przekroczony o 4 cm, trend malejący

  • Przekroczenia stanów ostrzegawczych

Rzeka Skawinka w profilu Radziszów – stan ostrzegawczy przekroczony o 28 cm, trend rosnący

Rzeka Stryszawka w profilu Sucha Beskidzka – stan ostrzegawczy przekroczony o 20 cm, trend malejący

Rzeka Koszarawa w profilu Pewel Mała– stan ostrzegawczy przekroczony o 3 cm, trend malejący

  • Pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe

Brak

Ostrzeżenia hydrologiczne

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody, początkowo do strefy stanów wysokich
z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09, gdzie punktowo będą mieć miejsce znaczne wzrosty powyżej stanów alarmowych.

W zlewniach Nidy i Czarnej Staszowskiej w wyniku prognozowanych intensywnych opadów deszczu, w tym opadów burzowych, na rzekach zaznaczą się również wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, lokalnie do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych. Najintensywniejszy przebieg zjawiska spodziewany jest w dniach 14-15.09.

Aktualna sytuacja   

W ciągu 6 ostatnich godzin na obszarze całego regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły wystąpiły opady atmosferyczne o różnej intensywności. Największe sumy opadów w zakresie 35-50 mm skoncentrowane były w zachodniej części regionu wodnego, w zlewni Skawy i Soły. W zlewni Skawy sumy opadów przekroczyły 50 mm, gdzie maksymalna suma za 6 godzin wyniosła 51,9 mm w Budzowie, 51 mm spadło w Suchej Beskidzkiej, a na Leskowcu 49,7 mm. Nieco niższe sumy opadów wystąpiły w zlewni Soły – do 34 mm w Koszarawie i w Ślemieniu, a w zlewni Skawinki odnotowano 32,2 mm. W zlewniach Nidy, Raby, Prądnika, Szreniawy, Uszwicy sumy opadów za 6 godzin kształtowały się w zakresie 15-27 mm, w zlewni Dunajca wystąpiły kilkumilimetrowe sumy opadów.

W ciągu 6 godzin w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły największe wzrosty wystąpiły na Skawince w Radziszowie (106 cm) i na Stryszawce w Suchej Beskidzkiej (93 cm). Wzrosty do 60 cm notowano na Szreniawie i Koszarawie, na pozostałych ciekach w zlewni Soły odnotowano wzrosty do 40 cm.

Aktualnie stany wód w regionie układają się w większości w strefie stanów średnich. Stan wysoki obserwuje się na Skawicy, Prądniku, Żylicy (dopływ Soły). Stan ostrzegawczy przekroczony jest na 3 wodowskazach - na Skawince, Stryszawce i Koszarawie. Przekroczony jest stan alarmowy na Bobrzy w Słowiku o 4 cm,  trend malejący.

 Informacja o zbiornikach 

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach. Odpływ chwilowy ze ZW Porąbka od godziny 14:00 został zwiększony do 30 m3/s, od godz. 15:00 zostanie zwiększony odpływ ze ZW Czaniec do 30 m3/s.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}