W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat ws. piany poniżej stopnia Dąbie i Przewóz oraz parametrów wody w Wiśle (AKTUALIZACJA 22.05.2024)

20.05.2024

piana poniżej stopnia Dąbie

Komunikat z dnia 22.05.2024 

Zaobserwowana piana to prawdopodobnie wynik kumulacji kilku współistniejących czynników: zawartości chlorków, podwyższonej temperatury oraz zrzucanych zanieczyszczeń.

Jednym z powodów jest wzrost przewodności, czyli w uproszczeniu zawartości chlorków, które mogą zwiększać stabilność piany oraz w połączeniu z pozostałymi czynnikami może prowadzić do pienienia. Ten parametr to wynik m.in. zrzutu zasolonych wód kopalnianych przez śląskie kopalnie. 

Kolejnym są nielegalnie odprowadzane nieczystości czy to bytowe, czy przemysłowe, substancje spływające z pól, ale też jak w przypadku ostatnich wydarzeń w Siemianowicach Śląskich chemikalia po pożarach. To one stanowią najczęstsze zagrożenie dla środowiska wodnego. Nie można zatem mówić o jednoznacznej winie jedynie Oczyszczalni w Oświęcimiu, gdy udział w zanieczyszczaniu wód ma wiele podmiotów.

Wzrost temperatury wody i jej natlenienia, spowodowany efektem masowego rozwoju fitoplanktonu tz. zakwitu wody, który uszczelnia taflę wody powodując jej dodatkowe nagrzewanie oraz produkcje tlenu. Jego pojawieniu sprzyjają wysokie temperatury oraz brak opadów.

Również burzliwy ruch wody na napotkanych przeszkodach: kaskady, bystrza sprzyjają pojawieniu się zjawiska pienienia. Na odcinku biegu rzeki o uspokojonym przepływie nie zaobserwowano pienienia się.

Wody Polskie RZGW w Krakowie działają we współpracy m.in. z Państwową Strażą Pożarną. JRG 6 w zbadanych próbkach wody w pobliżu stopnia Dąbie nie stwierdziła obecności substancji ropopochodnych i toksycznych. Również WIOŚ Kraków pobrał i przekazał do dalszej szczegółowej analizy próbki spienionej wody.  

Nadal monitorujemy sytuacje na terenie administrowanym przez RZGW w Krakowie. Działamy również we współpracy z RZGW Gliwice, które zobowiązało się do monitoringu osadów oraz chlorków (szczególnie NaCl), wypływających z kopalń na ciekach mających wpływ na stan czystości wód w rzekach naszego regionu.

 


Komunikat z dnia 20.05.2024

Pracownicy Wód Polskich podejmują wszelkie działania w sprawie piany, która pojawiła się poniżej stopnia Dąbie oraz Przewóz przy jednoczesnym wystąpieniu podwyższonych parametrów natlenienia wody i jej temperatury.

Służby Wód Polskich podjęły działania we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Krakowie w celu ustalenia przyczyn tych zjawisk. Inspektorzy WIOŚ zostali skierowani na Stopień Wodny Dąbie i Przewóz w celu pobrania i analizy próbek wody. Oczekujemy na wyniki tych badań.

Jednocześnie WIOŚ informuje, że Centralne Laboratorium Badawcze (CLB) systematycznie przeprowadza badania wody w Wiśle na Dworach pod kątem obecności złotych alg, które dotychczas nie zostały wykryte.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}