W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat ws. przyduchy na starorzeczu Krajskie w gminie Spytkowice

02.07.2024

przyducha na starorzeczu Krajskie w gminie Spytkowice

Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne (bardzo wysokie temperatury) doszło do zaniku tlenu czyli tzw. przyduchy na starorzeczu Krajskie na terenie gminy Spytkowice. Starorzecze Krajskie wchodzi w skład obszaru Natura 2000 Wiśliska, które zasiedlone jest przez kotewkę orzech wodny  - roślinę objętą ścisłą ochroną gatunkową zakorzenioną w dnie z liśćmi pływającymi na powierzchni wody. Kotewka pokrywa znaczą powierzchnię starorzecza, co uniemożliwia jego natlenienie i tym samym powoduje przyduchę u ryb.

Plan Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000 Wiśliska ustanowiony Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie z dnia 20.12.2019 r. w ramach działań ochronnych między innymi przewiduje kontrolę zarastania starorzecza Krajskie przez kotewkę orzech wodny. Kontrola ta ma polegać na ograniczaniu zarastania powierzchni starorzecza. Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie tego zadania jest podmiot sprawujący nadzór nad obszarem Natura 2000 - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie we współpracy z lokalnym kołem Polskiego Związku Wędkarskiego i Towarzystwem na rzecz Ziemi.  

Działania podjęte przez Wody Polskie. W dniu 30 czerwca 2024 r. pracownik Wód Polskich RZGW w Krakowie dokonał wizji w terenie wraz z pomiarem zawartości tlenu w wodzie oraz temperatury. Otrzymane wyniki potwierdziły zjawisko przyduchy.  W dniu 2 lipca 2024 r. od wczesnych  godzin rannych pracownicy Wód Polskich RZGW w Krakowie prowadzili działania zmierzające do odłowu śniętych ryb oraz przekazania ich do utylizacji.
Ponadto zostały zlecone badania jakości wody potoku przepływającego przez starorzecze Krajskie między innymi pod kątem zanieczyszczeń.  

Wody Polskie w Krakowie kontynuują działania w obszarze swoich kompetencji, pozostając w stałym kontakcie z właściwymi służbami, przekazując im oraz odpowiednim instytucjom informacje o wszelkich nieprawidłowościach.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}