Konsultacje społeczne przekroczyły półmetek
24.12.2024
Trwają konsultacje społeczne projektu Bezpieczna Wisła. Dotąd odbyły się 4 spotkania w Sandomierzu, Szczurowej, Koszycach i Przykopie. RZGW Kraków zapowiada kolejne i podkreśla, że będą się one odbywały zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i władz samorządowych. Na naszej stronie zapraszamy do składania wniosków i uwag. Można to zrobić do 17 stycznia 2025 r.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW Kraków dziękuje wszystkim mieszkańcom Sandomierza, Szczurowej, Koszyc i Przykopu za udział w dotychczasowych spotkaniach. Konsekwentnie też przypomina, iż jest to projekt idei inwestycyjnej Programu, a nie jest decyzją o rozpoczęciu budowy.
Na terenach potencjalnych inwestycji największe emocje budzą wstępne projekty dwóch polderów: w Szczurowej oraz m. Przykop i związana z tym konieczność relokacji mieszkających tam osób. Zdaniem przedstawicieli Wód Polskich oraz ekspertów obie budowle w zasadniczy sposób mogą zapobiec powodziom w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem.
– Zdajemy sobie sprawę, że rozmowa o ewentualnym przesiedleniu jest bardzo trudna. Jednak mamy do czynienia z ogromnym zagrożeniem powodziowym. Co zrobimy, kiedy będziemy musieli się z zmierzyć z powodzią o podobnej sile jak ta w dolinie Wisły w 2010 r. czy w Kotlinie Kłodzkiej, we wrześniu 2024 r.? Musimy o tym rozmawiać. Zapewniam, że konsultacje służą budowie kompromisu w sprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – mówi Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak.
Najważniejsze są fakty
Z względu na prośbę mieszkańców gminy Szczurowa konsultacje zostały przedłużone i właśnie w tej gminie 14 stycznia 2025 r. odbędzie się kolejne spotkanie konsultacyjne. – Mamy nadzieję, że niezweryfikowane informacje, także motywowane politycznie, ustąpią wtedy miejsca rzeczowej rozmowie z lokalną społecznością na ważne dla niej tematy. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe lokalnej społeczności, ale także blisko 140 tys. mieszkańców całego regionu tzw. Wisły Sandomierskiej – mówi Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak. Nawiązał tym samym do pierwszego, pełnego emocji, spotkania ze społecznością gminy Szczurowa. Wbrew rozpowszechnianym wtedy nieprawdziwym informacjom, że „po kryjomu, w obawie przed złością mieszkańców, planowana jest budowa polderu zalewowego” po raz kolejny przytaczamy fakty:
W czerwcu i lipcu 2023 r. odbyły się spotkania przedstawicieli gmin z władzami woj.: małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Spotkania odbywały się w urzędach wojewódzkich.
14.05.2024 r. wstępne informacje o koncepcji polderów zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej w Sandomierzu, na której byli obecni przedstawiciele gminy Szczurowa.
4.10.2024 r. odbyło się spotkanie z Radą Gminy Szczurowa.
Na wszystkie te spotkania wysyłane były zaproszenia do wszystkich interesariuszy, w tym do gmin objętych działaniem Projektu – Szczurowa, Koszyce, Padew Narodowa i Baranów Sandomierski. RZGW Kraków nie wyklucza kolejnych spotkań, w tym indywidualnych, które będą się odbywały zgodnie z sugestiami samych zainteresowanych. Będziemy o nich informować.
A co jeśli będzie jak w Kotlinie Kłodzkiej?
Gminy, w których wstępny projekt zakłada budowę polderów, złożyły protest. Jednak do RZGW Kraków dzwonią i piszą mieszkańcy zagrożonych gmin, którzy boją się kolejnych podtopień i przyznają, że ich domy są w złym stanie technicznym. Pojawiają się i takie głosy: „nie chcemy przezywać koszmaru kolejnej powodzi, a podobnej do tej w Kotlinie Kłodzkiej na pewno nie przeżyjemy”. Niektórzy mówią wprost, że chcą mieszkać bezpiecznie i choć nie jest to dla nich łatwa decyzja, rozważają zmianę miejsca zamieszkania. Wszystkie opinie i pytania są skrupulatnie zbierane, a eksperci sukcesywnie udzielają na nie na odpowiedzi, które będą opublikowane na naszej stronie www.bezpiecznawisla.pl
Odpowiedzi na pytania i wątpliwości
W trakcie dotychczasowych spotkań obawy budziła często bliskość planowanych wałów polderów. Nieraz przywoływano sytuację z ich przerwaniem w Stroniu Śląskim. – Jednak zbiornik w Stroniu Śląskim był obiektem wybudowanym na początku XX wieku (w 1907 r.). Jego pojemność, która została określona ponad 100 lat temu była zbyt mała na dopływ, jaki pojawił się w trakcie powodzi we wrześniu 2024 r., gdzie doszło do przelania się wód ze zbiornika. Obecnie budowane zbiorniki, poldery i wały przeciwpowodziowe wykonywane są z zastosowaniem przesłon i barier przeciwfiltracyjnych w najnowszych, dostępnych technologiach – uspokaja Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak. Przypominamy, że każdy z zainteresowanych może też złożyć wnioski i uwagi na formularzu, który dostępny jest m.in. na naszej stronie www.bezpiecznawisla.pl/konsultacje. Na nie wszystkie eksperci udzielą odpowiedzi.
Najpierw potrzebna jest zgoda
Gdyby była akceptacja dla inwestycji tej skali i pozyskano na nią środki to rozpoczęłaby się ona nie wcześniej niż w 2027 r. Projektowanie potrwałoby ok. 4 lat, a sama budowa kolejne 3-4 lata. Przy takim harmonogramie, kwestie ewentualnych odszkodowań i rekompensat zostały omówione podczas spotkań wstępnie. Podkreślano, że w przypadku realizacji projektu, kwestie te będą omawiane indywidualnie z każdą zainteresowaną osobą. Generalnie wszyscy otrzymają odszkodowania, które pozwolą im na budowę domu tej samej wielkości w innej lokalizacji lub propozycję zamieszkania w nowej lokalizacji, w tzw. wiosce zastępczej, przy niezmienionych uwarunkowaniach społecznych Projekt „Bezpieczna Wisła” występuje w oficjalnych dokumentach pod pełną nazwą „Program działań retencyjnych stanowiącego element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Podczas konsultacji omawiany jest zarówno projekt programu, jak również opracowana dla niego prognoza oddziaływania na środowisko.