W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minimalizacja negatywnego wpływu Stopnia Wodnego Przewóz na ichtiofaunę. Aktualne działania.

11.04.2024

W związku z niepokojącymi informacjami docierającymi od strony społecznej o śnięciach ryb poniżej Stopnia Wodnego Przewóz, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zleciło wykonanie ekspertyzy pn. „Sposoby minimalizacji negatywnego wpływu Stopnia Wodnego Przewóz na ichtiofaunę”, której celem jest identyfikacja przyczyny lub przyczyn zdarzeń sygnalizowanych przez stronę społeczną skutkujących śnięciem ryb oraz przedstawienie rekomendacji w zakresie poprawienia sytuacji.

Spotkanie zespołu ds. stopnia wodnego Przewóz. 11.04.2024 w siedzibie RZGW Kraków

Zespół opracowujący ekspertyzę tworzą specjaliści ds. hydromorfologii, gospodarki wodnej i ichtiologii.

Dotychczas wykonano pomiary hydromorfologiczne na odcinku Wisły poniżej Stopnia Wodnego Przewóz, zmierzono przepływ wody w przekroju koryta rzeki, dokonano pomiaru układu zwierciadła wody na analizowanym odcinku, a także wykonano naloty fotogrametryczne odsypisk rzecznych znajdujących się w korycie.

 

Zebrane dane posłużą do przeprowadzenia modelowania numerycznego gwałtownych wahań poziomu zwierciadła wody w korycie, które prowadzić będzie do zaproponowania rozwiązań mających na celu zminimalizowania negatywnego wpływu tego zjawiska na ichtiofaunę.

 

Kontynuowane są również prace polegające na modernizacji systemów sterowania Stopniem Wodnym Przewóz w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW) realizowanego m.in. ze środków Banku Światowego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}