RZGW w Krakowie na multikonferencji infraDAYS 2024
25.04.2024
Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak wziął udział w kończącej się dziś multikonferencji infraDays. Były to trzy dni wykładów i debat w sesjach plenarnych oraz pokazów i strefy expo. Wydarzenie to spotkanie przedstawicieli największych firm projektowych i wykonawczych, a także administracji odpowiedzialnej za obiekty infrastruktury, podczas którego otrzymaliśmy wyróżnienie za jeden ze zrealizowanych projektów.
InfraDays to trzydniowe wydarzenie w murach Politechniki Krakowskiej skupiające projektantów, firmy i świat nauki – czyli ekspertów z dziedziny budownictwa infrastrukturalnego. Tematyka konferencji odpowiada aktualnym wyzwaniom przed którymi stoi branża. Bloki tematyczne dotyczyły osobno: inżynierii drogowej, kolejowej, mostowej, tunelowej, wodnej i geotechnicznej. Część pod nazwą HYDRODAY podjeła problematykę projektowania, budowy, utrzymania i zarządzania obiektami infrastruktury hydrotechnicznej dlatego też w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele RZGW w Krakowie.
Ze względu na gwałtowne zmiany klimatyczne i związane z tymi ekstremalne zjawiska pogodowe zarządzanie gospodarką wodną jest obecnie trudnym i wymagającym procesem. Susza i powódź, z którymi zmaga się również Polska, wymusza różnorodność realizowanych zadań. Równocześnie, nigdy wcześniej tak wiele realizowanych projektów nie było ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska naturalnego. Wyzwań wiec jest wiele a infraDAYS są znakomitą okazją do debaty nad zagadnieniami z obszaru właśnie gospodarki wodnej i szansą do wymiany doświadczeń między przedstawicielami różnych sektorów gospodarki naszego kraju.
Wydarzenie zwraca uwagę, jak ważna jest interoperacyjność oraz nowoczesne i cyfrowo realizowane projekty. Takie podejście daje większą pewność utrzymania oczekiwanego poziomu funkcjonalności infrastruktury i poprawy jej odporności na różne zagrożenia.
Podczas sesji hydrotechnicznej Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak omówił zrealizowane projekty ochrony przeciwpowodziowej Krakowa min.
- Zwiększenie zabezpieczenia powodziowego w dolinie rzeki Serafy (budowa zbiorników: Malinówka 1, Malinówka 2, Serafa 2);
- Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie;
- Rozbudowa odcinka prawego wału poniżej stopnia Dąbie wraz z budową wrót przeciwpowodziowych w rejonie stoczni remontowej;
- Budowa wrót przeciwpowodziowych w ciągu lewego wału przeciwpowodziowego w rejonie ujęć wody dla Huty im. Sendzimira w Krakowie;
- Budowa stanowiska pompowego dla pomp mobilnych dla odwodnienia kompleksu Lesisko.
W trakcie konferencji na ręce Pana Dyrektora wręczone zostało również wyróżnienie w konkursie infraLIDER za projekt „Budowa wrót przeciwpowodziowych – Port Płaszów i Kujawy”
Budowa wrót przeciwpowodziowych w porcie Płaszów i Kujawy była jednym z elementów domykających system ochrony Krakowa przed powodzią.
Ciężar całkowity elementów stalowych dwóch bram wynosi prawie 80 t. Wymiary jednego skrzydła wrót, w porcie Płaszów to ponad 6 m szerokości i 11 m wysokości, a ciężar jednego skrzydła to ponad 15 t. W porcie Kujawy, ciężar jednego skrzydła wrót wynosi ponad 10 t, a jego wymiary to przeszło 6 m szerokości i 7 m wysokości.