Śnięte ryby w starorzeczu rzeki Wisły w Podgórkach Tynieckich
05.07.2024
Informacja o śniętych rybach w starorzeczu rzeki Wisły w Podgórkach Tynieckich w dniu 4.07.2024 r. była powodem interwencji pracowników Wód Polskich w terenie.
Wizja przeprowadzona została wzdłuż linii brzegowej zachodniego zbiornika starorzecza i potwierdziła wystąpienie śniętych ryb w ilości kilkudziesięciu sztuk. W trakcie oględzin przeprowadzono pomiar wody w zbiorniku w części północno-zachodniej oraz południowo -wschodniej. Wyniki podstawowych parametrów pomiaru wody kształtowały się następująco:
- Część północno-zachodnia: temperatura wody 25° st. C oraz (skorzystano z przyrządu WIOŚ) tlen: 3,7 mg/l; pH: 7,4;
- Część południowo-wschodnia: temperatura wody 24,2º st. C oraz (skorzystano z przyrządu WIOŚ) tlen: 2,6 mg/l; pH: 7,3;
Dodatkowo inspektorzy WIOŚ pobrali próbkę wody ze zbiornika w okolicy plantacji truskawek. Pobrana próbka zostanie przekazana co CLB GIOŚ celem wykonania badań analitycznych. Przebywająca na miejscu Straż Pożarna przeprowadziła badanie wody ze zbiornika. Nie stwierdzono w niej obecności substancji niebezpiecznych.
W trakcie wizji pracownicy Wód Polskich dokonali oględzin wylotu ścieków oczyszczonych z oczyszczalni w Tyńcu. Odprowadzane ścieki z oczyszczalni były bezwonne, bezbarwne, bez zawiesiny.
Na miejscu zdarzenia obecni byli przedstawiciele: WIOŚ, Policji, Straży Miejskiej oraz Państwowej Straży Pożarnej.
Niski poziom tlenu i wysoka temperatura wody wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że przyczyną śnięcia ryb była przyducha.