W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydrologiczna w regionie wodnym Górnej – Zachodniej Wisły (AKTUALIZACJA 05.06.2024)

04.06.2024

03.06. 2024 r. w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły wystąpiły ulewne opady deszczu powodując wzrosty stanów wód. Największe dobowe sumy opadów punktowo wystąpiły w zlewni Raby - 78,5 mm w Stróży i 50, 1mm w Mszanie Dolnej. W zlewni Soły wystąpił duży opad nad całą zlewnią, gdzie na poszczególnych stacjach odnotowano opady powyżej 50 mm, a dokładnie 67,6 mm w Międzybrodziu Bielskim, 62,2 mm w Szczyrku, 59 mm w Lipowej, 58,1 mm w Łodygowicach, 56,9 mm w Koszarawie-Żłabne oraz 56,2 mm w Radziechowych.

Podtopienia_Drwinia_Długa_5

Komunikat z dnia 05.05.2024 godz. 6.00

W ciągu ostatniej doby w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły opady skoncentrowane były głównie w zlewni Skawy, gdzie sumy opadów wyniosły ponad 50 mm, a maksymalna suma wyniosła 52,3 mm w Makowie Podhalańskim. Wysoką sumę opadów odnotowano także w zlewni Skawinki (44,4 mm). W pozostałych zlewniach sumy opadów kształtowały się następująco: w zlewni Czarnej Staszowskiej ponad 42 mm, w zlewni Białego Dunajca do 40 mm, w zlewni Prądnika 23,5 mm, w zlewni Górnego Dunajca w Tatrach do 45 mm, w zlewni Szreniawy i Koprzywianki do 22 mm, w zlewni Soły do 21 mm.

W związku ze spływem wód opadowych, na rzekach i potokach regionu wystąpiły gwałtowne wzrosty stanów wód. Największy wzrost 304 cm odnotowano na Wiśle w Popędzynce. Wzrosty powyżej 100 cm notowano: na Dunajcu w Żabnie, gdzie wzrost wyniósł 117 cm, na Skawie w Zatorze 91 cm, a na Sole w Oświęcimiu 72 cm.

 

Przekroczenia stanów alarmowych:

Brak

 

Przekroczenia stanów ostrzegawczych:

Rzeka Szreniawa w przekroju Biskupice – przekroczony stan ostrzegawczy o 4 cm, trend rosnący.

 

Pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe:

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone przez Starostę Bielskiego dla gmin powiatu bielskiego, m.in. gmina Porąbka i Szczyrk. 

 


Komunikat z dnia 04.05.2024 godz. 6.00

Ubiegłej doby w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły wystąpiły ulewne opady deszczu powodując wzrosty stanów wód. Największe dobowe sumy opadów punktowo wystąpiły w zlewni Raby  - 78,5 mm w Stróży i 50, 1mm w Mszanie Dolnej. W zlewni Soły wystąpił duży opad nad całą zlewnią, gdzie na poszczególnych stacjach odnotowano opady powyżej 50 mm, a dokładnie 67,6 mm w Międzybrodziu Bielskim,  62,2 mm w Szczyrku, 59 mm w Lipowej, 58,1 mm w Łodygowicach, 56,9 mm w Koszarawie-Żłabne oraz  56,2 mm w Radziechowych. 

Intensywne opady deszczu wystąpiły również w zlewni Skawy, gdzie odnotowano 55,7 mm w Spytkowicach Górnych,  53 mm w Osielcu oraz 52,2 mm w Jordanowie.

Na terenach górskich również wystąpił obfity opad deszczu, gdzie największa dobowa suma opadów wystąpiła na Białym Dunajcu 50, 2 mm oraz Czarnej Orawie 41,1 mm. W mniejszych zlewniach również stwierdzono wystąpienie intensywnych opadów deszczu, głównie na Szreniawie 48,7 mm w Miechowie.

W związku ze spływem wód opadowych, na rzekach i potokach regionu wystąpiły wzrosty stanów wód. Największy wzrost 95 cm nastąpił na Nidzicy w Kamyszowie, a na Wieprzówce 79 cm. Powyżej 70 cm podniosło się także zwierciadło Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawinki i jej dopływu Cedron, Stryszawki, Wilgi w Krakowie, Skawy w Suchej Beskidzkiej.

Wzrosty stanów wód rzędu kilkudziesięciu centymetrów wystąpiły również m.in. na Stradomce, Krzyworzece, Uszwicy, Rabie, Górnej Sole i jej dopływach, Prądniku, Łososinie i Koszarawie.

 

Przekroczenia stanów alarmowych

Brak

 

Przekroczenia stanów ostrzegawczych (2)

Rzeka Prądnik w Ojcowie – przekroczony stan ostrzegawczy o 25 cm, trend rosnący

Rzeka Stryszawka w Suchej Beskidzkiej – przekroczony stan ostrzegawczy o 7 cm, trend rosnący

 

Pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe

Brak

 

Informacja o zbiornikach 

Zbiorniki retencyjne posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą. W ciągu ubiegłej doby w związku ze spływem wód opadowych obserwowano zwiększone dopływy do zbiorników, a  zbiorniki zretencjonowały następujące ilości wody: ZW Tresna: 2 mln m3, ZW Świnna Poręba 1.5 mln m3, ZW Dobczyce 1.9 mln m3.

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana przez pracowników Wód Polskich.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}