W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydrologiczna w rejonie wodnym górnej – zachodniej Wisły (AKTUALIZACJA 24.01.2024)

24.01.2024

Terenowi pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują i reagują na ewentualne, niekorzystne zjawiska hydrologiczne w obszarze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Z uzyskanych informacji z terenu wynika, że sytuacja jest stabilna i pod kontrolą. Wszystkie działania nadzorowane są przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Krakowie, które pozostaje w stałym kontakcie z jednostkami terenowymi RZGW w Krakowie oraz wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego.

Zbiornik Świnna Poręba widok na koronę

Aktualne stany wód 24.01.2024

W ciągu minionej doby na rzekach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły zarządzanego przez RZGW w Krakowie wzrosty stanów wód notowane były na m.in. na rzece Uszwicy do 31 cm oraz na lewostronnych dopływach Wisły, jak również na Szreniawie do 29 cm, Nidzie i jej dopływach oraz  Czarnej Staszowskiej i Wschodniej.

W wyniku spływu wód opadowo-roztopowych, wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich zaobserwowano w zlewni Uszwicy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, a w dalszym ciągu  w tej strefie pozostaje zwierciadło Nidy, a także jej dopływy – Bobrza i Mierzawa. Poza tym  dopływ Soły - rzeka Żylica oraz zwierciadło rzeki Wschodniej, Brenia, Rudawy i Szreniawy.

Większość odcinków rzek w regionie znajduje się w strefie stanów średnich, a w strefie stanów  niskich pozostają górskie dopływy Dunajca oraz Poprad i górny odcinek Białej Tarnowskiej.

Zwierciadło Wisły na całym administrowanym odcinku układa się w strefie stanów średnich.

 

Zjawiska lodowe 

lod

W związku ze wzrostem temperatury powietrza,  na rzekach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły obserwowane jest zanikanie zjawisk lodowych. Pokrywa lodowa maksymalnie o grubości 4 cm występuje na awanportach śluz na Wiśle i na Kanale Łączany-Skawina. Lód brzegowy utrzymuje się już tylko w górnym odcinku Dunajca oraz Łososiny, a także na całym odcinku Białego Dunajca i Czarnej Orawy. Maksymalna grubość lodu brzegowego wynosi 8 cm na Białym Dunajcu. Na pozostałych rzekach w regionie zjawiska lodowe nie występują.

Informacja o zbiornikach

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana przez pracowników terenowych Wód Polskich. Zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe większe niż wymagane w instrukcji gospodarowania wodą, z wyjątkiem zbiornika Świnna Poręba, który dysponuje 69% wymaganej rezerwy powodziowej przy odpływie 21 m3/s.

Terenowi pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują i reagują na ewentualne, niekorzystne zjawiska hydrologiczne w obszarze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Z uzyskanych informacji z terenu wynika, że sytuacja jest stabilna i pod kontrolą.

Wszystkie działania nadzorowane są przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Krakowie, które pozostaje w stałym kontakcie z jednostkami terenowymi RZGW w Krakowie oraz wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego.

 

Zbiornik wodny Borków

Borkowx

 

Zbiornik wodny Cedzyna

Cedzynax

 

Zbiornik wodny Chańcza

chanczax

 

Zbiornik wodny Czaniec

Czaniecx

 

Zbiornik wodny Skrzyszów

Skrzyszowx

 

Zbiornik Wodny Tresna

Tresnax

 

Zbiornik wodny Porąbka

Porabkax

 

Zbiornik wodny Dobczyce

Dobczycex

 

Całodobowy dyżurny numer telefoniczny 22 470 10 01.

 


Stan wód na 23.01.2024

waskie wisła mini

Zwierciadła wód w regionie układają się głównie w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich i niskich. W strefie stanów wysokich znajduje się cały odcinek Nidy, a także jej dopływy – Bobrza
i Mierzawa, dopływ Soły – Żylica oraz zwierciadła rzek Wschodniej, Brenia, Rudawy i Szreniawy. Zwierciadło Wisły na całym administrowanym odcinku układa się w strefie stanów średnich.

W związku z wystąpieniem opadów atmosferycznych, w ciągu minionej doby na rzekach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły notowano wzrosty stanów wód w zakresie kilkunastu cm. Na Skawie poniżej zbiornika Świnna Poręba w Wadowicach i w Zatorze odnotowano wzrost 18 cm, co było związane ze zwiększeniem odpływu ze zbiornika. Na Wiśle poniżej Smolic wystąpił spadek zwierciadła wody maksymalnie do 34 cm w przekroju Czernichów-Prom, a na wodowskazie Popędzynka wystąpił wzrost do 26 cm.

Na administrowanych rzekach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły obserwowane jest zanikanie zjawisk lodowych .

Pokrywa lodowa maksymalnie o grubości 6 cm występuje na awanportach śluz na Wiśle
i na Kanale Łączany-Skawina. Na Dunajcu i jego górskich dopływach (Biały Dunajec, Łososina) oraz na Czarnej Orawie obserwuje się lód brzegowy o grubości do 8 cm (na Dunajcu w km od 98+000 do 102+000 występuje lód brzegowy o grubości 10-20 cm). Na Sole oraz Skawie powyżej zbiorników wodnych występuje pokrywa lodowa odpowiednio do 5 i 4 cm.  Na rzekach Nida, Raba, Poprad, Biała (Tarnowska), Czarna (Staszowska) oraz Koszarawa nie stwierdzono występowania zjawisk lodowych.

 

Informacja o zbiornikach

wąski

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe większe niż wymagane w instrukcji gospodarowania wodą, z wyjątkiem zbiornika Świnna Poręba, który dysponuje 68% wymaganej rezerwy powodziowej (w celu odtworzenia rezerwy na zbiorniku odpływ został zwiększony do 21 m3/s). Nadwyżka zretencjonowanej objętości wody ponad NPP odprowadzana jest ze zbiornika przez elektrownię.

Służby RZGW w Krakowie są w stałym kontakcie ze służbami kryzysowymi wojewody.

 

{"register":{"columns":[]}}