Trwają konsultacje społeczne projektów Planów utrzymania wód
14.01.2025
Pierwsze spotkanie na terenie RZGW w Krakowie z całego cyklu konsultacji społecznych projektów Planów utrzymania wód odbyło się 14 stycznia 2025 roku w Sandomierskim Centrum Kultury. W wydarzeniu wziął udział Zastępca Dyrektora RZGW w Krakowie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą - Radosław Radoń.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z tematyką przyszłości gospodarki wodnej. Konsultacje społeczne pełnią kluczową rolę w planowaniu działań na rzecz ochrony naszych wód.
Podstawą merytoryczną opracowania aktualnych projektów Planów utrzymania wód są potrzeby realizacji prac utrzymaniowych. Działania te zostały uszczegółowione oraz poddane analizom, w tym pod kątem zgodności z warunkami środowiskowymi.
Plany utrzymania wód są strategicznym dokumentem. Wskazane są w nim odcinki cieków, które są zagrożone przez różnorodne czynniki.
Na etapie tworzenia dokumentów poddawanym konsultacjom uwzględniono potrzeby z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz konieczność osiągnięcia celów środowiskowych.
Celem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w ramach której opracowuje się prognozę oddziaływania na środowisko, jest m.in. przeanalizowanie, w jaki sposób i w jakim stopniu realizacja ustaleń projektowanego dokumentu może powodować negatywne lub pozytywne skutki w środowisku.
W szczególności zainteresowane tym tematem powinny być izby rolnicze, rolnicy, jednostki administracji samorządowej i rządowej w szczególności gminy, a także organizacje ekologiczne, społeczne – związki wędkarskie i inne stowarzyszenia, którym zależy, aby wody były utrzymywane we własciwy sposób. Każdy z tych użytkowników powinien sprawdzić czy w tych planach znajdują się działania, które są dla niego istotne
Plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przedstawiają planowane do realizacji działania utrzymaniowe, identyfikują odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń. Ponadto plany zawierają wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW opracowuje się zgodnie z zapisami art. 327 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1087 ze zm.).
- Plan utrzymania wód w regionie wodnym Górnej- Zachodniej Wisły, Czarnej Orawy - obszar działania PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie:
*Plik zip „projekt PUW_rzgw Kraków”
*Plik zip „Prognoza dla PUW_rzgw Kraków”
W czasie konsultacji, można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
Konsultacje trwają do 31 stycznia 2025 r. Na terenie RZGW w Krakowie odbędzie się jeszcze jedno spotkanie: 21 stycznia 2025 r. w siedzibie RZGW w Krakowie, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 22, Kraków.
Zapraszamy do zgłaszania chęci udziału w spotkaniach.
Link do zgłoszeń: https://puw-zapisy.webankieta.pl/
Szczegółowy harmonogram konsultacji oraz informacje o sposobach zgłaszania uwag znajdują się na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod
Zachęcamy do odwiedzenia portalu pozwalającego na sprawdzenie zawartości projektów PUW odnoszących się do obszarów wskazywanych na podstawie mapy Polski oraz zgłoszenie uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach: https://puw.stronazen.pl/