Ważne prace utrzymaniowe RZGW Kraków - grudzień 2024
04.12.2024
Chociaż okres zimowy może mało kojarzyć się z pracami utrzymaniowymi w terenie związanymi z gospodarką wodną, także w tym czasie ma miejsce wiele działań ważnych dla społeczności. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dwóch ważnych obecnie toczących się działań.
Rzeka Dunajec w Biskupicach Radłowskich
Już niedługo mieszkańcy gmin Żabno i Radłów będą lepiej chronieni przed rwącymi wodami Dunajca. Ruszyły prace zabezpieczające brzegi w miejscowości Biskupice Radłowskie, które zniszczyła rzeka. Dunajec od pewnego czasu zmieniał swój bieg, wyrwał fragment prawego brzegu i niebezpiecznie zaczął zbliżać się do obwałowań. Prace pozwolą zahamować postępującą erozję. Główny nurt zostanie przekierowany w stronę lewego brzegu.
Prace toczą się w co najmniej w trzech miejscach równocześnie aby zakończyć je w możliwie jak najszybszym terminie. Jeżeli nie spotkają nas żadne niemiłe niespodzianki – wszystko będzie gotowe jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Pozyskany materiał z będzie pozostawiony w obrębie koryta rzeki w niewielkich pryzmach aby umożliwić rzece jego samoistne rozplantowanie w sposób naturalny. Nie będzie prowadzona wycinka ani niszczenie drzew i krzewów. Po zakończeniu robót teren zostanie uporządkowany i pozostawiony w stanie możliwie najbardziej zbliżonym do naturalnego. Wszystko oczywiście realizowane jest pod nadzorem przyrodniczym.
Rzeka Koszarawa w Żywcu
Prowadzone obecnie dwa zadania utrzymaniowe na rzece Koszarawie, są wynikiem decyzji nakazowych wydanych przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach. Dotyczą remontu dwóch stopni wodnych w m. Żywiec wraz z lokalnym udrożnieniem koryta Koszarawy. Wykonane prace wpłyną na poprawę bezpieczeństwa powodziowego na terenach przyległych poprzez przywrócenie właściwego przepływu hydraulicznego. Przed przystąpieniem do robót utrzymaniowych, mając na względzie, że prace będą prowadzone w cieku naturalnym i do ich wykonania niezbędny będzie wjazd ciężkiego sprzętu do koryta potoku, powiadomiono Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. Wykonawca prac został zobowiązany do prowadzenia prac pod stałym nadzorem przyrodniczym.
Wykonawca został zobowiązany również do podjęcia działań ochronnych ichtiofauny poprzez dokonanie odłowów na wydzielonym odcinku, które wykonał Okręg PZW w Bielsku-Białej. Przed rozpoczęciem prac nadzór przyrodniczy przeprowadził inwentaryzację przyrodniczą, której wyniki pozwoliły na rozpoczęcie zaplanowanych robót.
Aby zapewnić możliwie najmniejszą ingerencję w środowisko wodne oraz przyrodnicze nad całością zadania prowadzony jest nadzór przyrodniczy. Zgodnie z jego z dnia 3 grudnia 2024 r. na całym odcinku realizowanych prac w terenach łęgowych i w korycie potoku nie stwierdzono jakichkolwiek przypadków zabijania oraz niszczenia miejsc bytowania (gniazdowania) gatunków chronionych: ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków, związanych z siedliskami nadwodnymi (m. in. bóbr) oraz zwierzyny leśnej, a także wybranych gatunków bezkręgowców (m. in. motyli, chrząszczy, skorupiaków, mięczaków), jak również niszczenia stanowisk gatunków chronionych flory – wobec braku stwierdzenia takich gatunków fauny w trakcie sporządzonej wcześniej inwentaryzacji przyrodniczej, jak i późniejszych kontroli w ramach nadzoru przyrodniczego. W ocenie nadzoru przyrodniczego na obszarze prowadzenia robót doszło wyłącznie do czasowej (przejściowej) formy ingerencji realizowanego zadania w środowisko przyrodnicze doliny potoku Koszarawa – z podkreśleniem, iż ww. oddziaływanie dotyczy schyłkowej fazy okresu wegetacyjnego roślinności nadwodnej oraz stopniowego zmniejszania i docelowo - zaniku aktywności życiowej grup zwierząt, związanych z siedliskami nadwodnymi. Zdaniem nadzoru przyrodniczego naturalne procesy sukcesji roślinności i regeneracji naruszonych warunków siedliskowo - glebowych w kolejnych sezonach wegetacyjnych pozwolą przywrócić w sposób trwały walory przyrodnicze, charakterystyczne dla terenów o charakterze łęgowym w dolinie Koszarawy.
Zgodnie z dobrymi praktykami w utrzymaniu rzek i potoków materiał miejscowy z odsypisk powodujących zawężenie koryta został miejscowo rozprowadzony wzdłuż brzegów, celem ich dodatkowego zabezpieczenia, z zachowaniem zmienności koryta potoku. Pozostawione fragmenty łach będą mogły zostać wykorzystane przez pstrągi potokowe do odbycia tarła, dodatkowo poniżej remontowanych stopni w sposób nieregularny zostaną ułożone ciężkie głazy, które z czasem będą stanowić dogodne miejsce kryjówek dla ryb.