W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie w Krakowie reagują na prognozowany niż genueński

12.09.2024

Zbiornik Świnna Poręba 08.09.2024

Zgodnie z prognozą IMGW-BIP dotyczącą Niżu genueńskiego Boris główne zagrożenie hydrologiczne związane z nim w ciągu najbliższych dni (czwartek 12.09.2024 – niedziela 15.09.2024) będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Od piątku do poniedziałku intensywne opady deszczu będą występowały też w zlewni górnej Wisły (https://www.imgw.pl/wydarzenia/niz-genuenski-boris-prognoza-pogody-na-okres-12-15-09-2024-r). Jeden ze scenariuszy wskazuje również na wysoką sumę opadów obejmującą południową część woj. Małopolskiego (https://imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-prognozowana-sytuacja-meteorologiczna-i-hydrologiczna-w-okresie-12-15-09-2024).

Prognozowana suma opadów na sobotę (14.09.2024) wg wyników modeli UMPL

Prognozowana suma opadów na sobotę (14.09.2024) wg wyników modelu UMPL

W związku z niekorzystnymi prognozami meteorologicznymi zbiorniki retencyjne administrowane przez PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie są przygotowane do redukcji fali wezbraniowej, a ich pojemności powodziowe zostały dodatkowo powiększone w wyniku deficytu wody w zlewniach dorzecza, wynikającego z utrzymujących się w ostatnich tygodniach niżówek. W przypadku obiektów kaskady Soły ich pojemność powiększono zwiększonym odpływem dla poprawy warunków przepływu na Wiśle i ratowania stanu środowiska wodnego. Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie posiadają pojemności powodziowe znacznie większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą i stanowią istotny element systemu ochrony przeciwpowodziowej.

W związku z prognozowanymi intensywnymi  opadami deszczu oraz możliwymi podtopieniami  zwiększona będzie obsada osobowa w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej. O możliwości wystąpienia zagrożenia poinformowane zostały jednostki terenowe tj. zarządy zlewni oraz kierownicy obiektów hydrotechnicznych. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja w rzekach oraz prognozy meteorologiczne.  

W Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie w Warszawie działa również całodobowy telefoniczny numer dyżurny: 22 470 10 01,  na który można zgłaszać spostrzeżone nieprawidłowościach i sytuacje kryzysowe w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}