W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagospodarowanie brzegów Jeziora Żywieckiego. Współpraca gmin z Wodami Polskimi.

05.03.2024

Zagospodarowanie i rewitalizacja brzegów Jeziora Żywieckiego to temat spotkania Wiceministra Infrastruktury Przemysława Koperskiego, Wód Polskich w Krakowie i samorządowców z Żywiecczyzny. Wzdłuż brzegów Jeziora Żywieckiego mają powstać ścieżki piesze i rowerowe.

Urząd Miasta Żywca Konferencja na zdjęciu zaproszeni goście

O finansowaniu inwestycji i jej realizacji rozmawiali w trakcie spotkania wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski, Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Kilkadziesiąt kilometrów ścieżek pieszych i rowerowych to główne założenia projektu rewitalizacji Jeziora Żywieckiego z dwoma mniejszymi zbiornikami na rzece Sole w gminach Żywiec, Łodygowice i Czernichów. Inwestycja m.in. ma się przyczynić nie tylko do zmniejszenia ruchu samochodów, a co za tym idzie ograniczenia emisji spalin, ale także znacznie podnieść walory turystyczne Żywiecczyzny.

W rewitalizację Zbiornika Żywieckiego aktywnie włączą się również Wody Polskie,

Jak zapewnił Wiceminister Przemysław Koperski - wspólnie z podległymi mu Wodami Polskimi - będzie wspierał zaplanowane inwestycje, ale także starał się, żeby Jezioro Żywieckie oraz zbiorniki w Międzybrodziu i Czańcu miały zagwarantowane finansowanie na cele przeciwpowodziowe i zapewnienie wody pitnej dla mieszkańców regionu.

Inwestycja potrwa dwa lata. Projekt będzie finansowany z funduszy europejskich na lata 2021-2027, a jej koszt wyniesie około 200 mln zł.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}