Aktywni Błękitni ze Zduńskiej Woli i Sieradza wiedzą, jak dbać o wodę!
21.01.2025
Jedną z misji Wód Polskich jest edukacja. W dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z każdym rokiem do programu Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie włącza się kilkaset placówek oświatowych.
We wtorek 21.01.2025 r. w ramach naszego programu edukacyjnego odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu, gdzie wraz z trzecioklasistami rozmawialiśmy o wodzie.
Edukacja wodna receptą na ochronę zasobów wodnych dla przyszłych pokoleń
W ramach programu Aktywni Błękitni, przeprowadziliśmy wodne lekcje edukacyjne dla uczniów klas trzecich w dwóch szkołach podstawowych na terenie Zarządu Zlewni w Sieradzu. Pierwsza lekcja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli. Następnie odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu.
Na początku zajęć przedstawiliśmy działalność Wód Polskich i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dzieci poznały najdłuższe rzeki i największe zbiorniki wodne w Polsce oraz wykazały się dużą wiedzą na temat wody i jej właściwości. Wodne pytania i rebusy nie sprawiły naszym bystrym trzecioklasistom żadnych problemów, a dostarczyły dużo radości i w przyjemny sposób pozwoliły wykorzystać posiadaną wiedzę.
W nagrodę za zaangażowanie i wiedzę nasi Aktywni Błękitni wrócili do domu z gadżetami i książeczką edukacyjną młodego hydrologa oraz z zadaniem domowym - aby dbać o nasz cenny skarb, którym jest woda. Dodatkowo, nagrody w postaci gadżetów oraz książeczki edukacyjnej młodego hydrologa to doskonały sposób na motywację dzieci do dalszego poznawania tematu ochrony wody i środowiska. Zadanie domowe, które zachęca do dbania o wodę, wzmacnia ideę odpowiedzialności ekologicznej już od najmłodszych lat.
Edukacja wodna, czyli czym skorupka za młodu…
Edukacja wodna dzieci jest bardzo ważna, ponieważ kształtuje u nich postawy, które w przyszłości będą mogli wykorzystać i przekazać dalej przyczyniając się do ochrony zasobów wodnych, czyli naszego najcenniejszego skarbu. Jesteśmy pewni, że uczniowie nie tylko zastosują zdobytą wiedzę w praktyce, ale będą przekazywać ją dalej – taką mamy umowę!
Kolejny raz udowadniamy, że edukacja wodna to przyszłość!
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW w Poznaniu