W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brutalne zniszczenie nasadzeń nad brzegiem Jeziora Powidzkiego - atak na ekosystem i środowisko naturalne!

22.05.2024

Zniszczone nasadzenia, fot. ZPKWW

Jeszcze w lutym pisaliśmy o nasadzeniach wokół Jeziora Powidzkiego, które realizowane były w ramach porozumienia podpisanego pomiędzy PGW Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a Województwem Wielkopolskim – Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. W ubiegłym tygodniu wpłynęła do nas informacja o brutalnym zniszczeniu wierzb i olch posadzonych nad brzegiem Jeziora Powidzkiego przy promenadzie w północnej części Powidza. Miejsce to, zlokalizowane naprzeciwko pensjonatu i systematycznie zagospodarowywanych działek letniskowych już w latach wcześniejszych zostało zdewastowane przez nielegalną wycinkę roślinności i nadsypanie brzegów jeziora gruzem i piaskiem. Widać komuś bardzo zależy na utrzymaniu niezakłóconego żadną roślinnością widoku na taflę wody Jeziora Powidzkiego.

Sprawcy użyli środka chemicznego, który kompletnie zniszczył nasadzenia pomimo ich ochrony płotem. To absolutnie niedopuszczalne i stanowczo sprzeciwiamy się takim aktom wandalizmu! Praca i nakłady finansowe włożone w te nasadzenia były ogromne. Miały one za zadanie odtworzyć zniszczoną wcześniej strefę ochronną wokół jeziora.

Zalesianie brzegów Jeziora Powidzkiego ma kluczowe znaczenie dla zachowania jego ekosystemu. Drzewa i krzewy stanowią naturalne filtry wody, chronią brzegi przed erozją oraz przyczyniają się do zbilansowania substancji biogennych. Dodatkowo, tworzą schronienie dla dzikich ptaków i innych zwierząt, zwiększając różnorodność biologiczną nad jeziorem. Nasadzenia te były istotnym krokiem w dbałości o przyrodę i środowisko naturalne. Ich celem było poprawienie jakości wody w jeziorze oraz ochrona fauny i flory.

Przy postępującej wycince drzew i krzewów z jego brzegów oraz coraz większym spływie biogenów do jeziora za kilka/kilkanaście lat przejrzystość wody diametralnie spadnie, a latem będziemy świadkami zakwitów sinic. Wtedy odtworzenie korzystnych warunków zarówno dla ekosystemu jak i ludzi będzie procesem znacznie dłuższym i trudniejszym a często wręcz niemożliwym.

Stanowczo sprzeciwiamy się tego typu aktom wandalizmu i będziemy dążyć do ustalenia sprawców. To atak na ekosystem i środowisko naturalne! Każdy kto się dopuszcza takich czynów łamie przepisy i powinien ponieść za to karę.

Jeżeli posiadają Państwo jakiekolwiek informacje na temat potencjalnego sprawcy/sprawców prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}