Działamy dla monitorowana i ochrony jakości wód oraz bioróżnorodności w nowopowstałym zbiorniku Tulce - porozumienie
13.05.2024
Podpisano porozumienie, dotyczące ochrony i monitorowania jakości wód oraz bioróżnorodności nowopowstałego zbiornika retencyjnego Tulce na rzece Męcinie, który został oddany do użytkowania w 2023 roku. Współpraca pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg w Poznaniu, Zakładem Doświadczalnym Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego zapewni kompleksowe badania, które pozwolą lepiej zrozumieć procesy, zachodzące w nowym ekosystemie wodnym.
Realizacja zaplanowanych badań oceny jakości wody oraz składu i struktury ichtiofauny w zbiorniku Tulce pozwoli na lepsze zrozumienie wpływu czynników środowiskowych i antropogenicznych na rozwój flory i fauny w tym akwenie. Ponadto, harmonogram kontrolowanego formowania składu ichtiofauny pozwoli na precyzyjne kierowanie procesami przywracania równowagi ekosystemu oraz ochronę i utrzymanie różnorodności biologicznej w zbiorniku retencyjnym.
Dzięki podpisanemu porozumieniu strony będą miały możliwość korzystania z wyników badań w celu przygotowania prac dyplomowych, publikacji naukowych oraz materiałów edukacyjnych i instruktażowych. Porozumienie umożliwi efektywne wykorzystanie zebranych danych do dalszych prac badawczych oraz dydaktycznych, co przyczyni się do rozwijania wiedzy i wspierania rozwoju naukowego w danej dziedzinie. Dzięki temu również inni badacze i uczestnicy społeczności akademickiej będą mogli skorzystać z uzyskanych informacji, co pozwoli na poszerzanie horyzontów naukowych oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań.
Porozumienie dotyczy również wspólnego działania na rzecz wprowadzania nieinwazyjnych metod ochronnych, poprawiających stan wody w zbiorniku Tulce i jego zlewni oraz organizacji niekomercyjnych zawodów wędkarskich, które mają na celu nie tylko promowanie ekologicznych zachowań wśród mieszkańców, ale również zbieranie danych, dotyczących gatunków i ilości ryb w zbiorniku. Dzięki temu będzie możliwe monitorowanie stanu populacji ryb oraz podejmowanie działań, mających na celu ochronę i kształtowanie ich populacji. Przeciwdziałanie kłusownictwu oraz stosowanie metod ochrony zbiornika retencyjnego przed zanieczyszczeniami są ważnymi elementami procesu ochrony tego obszaru.
Podpisany dokument stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi oraz ochrony bioróżnorodności w nowopowstałym zbiorniku retencyjnym Tulce. Wspólna praca Stron pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów i wiedzy w celu monitorowania i ochrony ekosystemu wodnego, co przyczyni się do zachowania tego cennego obszaru przyrodniczego dla przyszłych pokoleń.