Oświadczenie Wód Polskich ws. decyzji GDOŚ dot. budowy polderu Golina
20.12.2024
Budowa polderu Golina na rzece Warcie pod miastem Konin jest kluczową inwestycją dla bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców miejscowości położonych poniżej i jedną z najważniejszych inwestycji przeciwpowodziowych w Wielkopolsce. Decyzja GDOŚ z 3 grudnia 2024 roku o uchyleniu uzyskanej w 2020 roku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz odmówieniu określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia w znaczący sposób opóźni realizację tej strategicznej inwestycji.
Przedsięwzięcie pn. „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Warty – budowa polderu Golina w powiecie konińskim” należy do kluczowych inwestycji dla regionu wodnego Warty, obniżając istniejące ryzyka powodziowe w znacznej części regionu. Celem projektu jest zmniejszenie poziomu kulminacji wezbrań na Warcie, zwiększenia retencji w zlewni Warty oraz skuteczne zarządzanie ryzykiem powodziowym.
Inwestycja planowana jest do realizacji w oparciu o ustawę z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych. Projekt spełnia główne cele zarządzania ryzykiem powodziowym przewidziane dokumentami planistycznymi w ramach zarządzania i gospodarowania wodą oraz zarządzania ryzykiem powodziowym.
GDOŚ uchyla decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy polderu Golina
Dnia 18.05.2015 r. został złożony wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. RDOŚ w Poznaniu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach 13 lutego 2020 roku.
W związku z toczącym się postępowaniem odwoławczym od decyzji RDOŚ w Poznaniu, GDOŚ wezwał do uzupełnienia dokumentacji. W odpowiedzi wykonano uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko.
W związku z kolejnymi wezwaniami do uzupełnienia dokumentacji, Wykonawca poinformował GDOŚ, że po przeprowadzeniu dodatkowych konsultacji z RZGW w Poznaniu, nie będą składane nowe materiały, wyjaśnienia ani uzupełnienia w przedmiotowej sprawie, gdyż materiał dowodowy zgromadzony dotychczas w przedmiotowej sprawie jest wystarczający.
Pismem z dnia 03 grudnia 2024 r. Wody Polskie otrzymały decyzję GDOŚ o uchyleniu decyzji w całości oraz odmówieniu określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.
Możliwość opóźnienia realizacji przeciwpowodziowej inwestycji o kolejne lata
Polder Golina jest zlokalizowany na prawym brzegu rzeki Warty poniżej Konina od km ok 398+000 do km 384+570. Na prawym brzegu rzeki Warty wykonano wał przeciwpowodziowy o długości 10,86 km, który stanowi lewostronne obwałowanie polderu. Na prawym brzegu polderu wykorzystano naturalny układ rzeźby terenu.
Polder zamyka korpus nasypu autostrady A2, jednak istniejący przejazd techniczny w korpusie Autostrady A2 (wiadukt) powoduje, iż polder nie jest „zamknięty”. Oznacza to, że wody trafiające na jego obszar mogą (po przekroczeniu rzędnej drogi pod przejazdem) przelewać się swobodnie na obszar Polderu Lądek, stwarzając bezpośrednie zagrożenie powodziowe dla jego terenu i ludności go zamieszkującej.
Jednak brak prawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia uniemożliwia wydanie kolejnych decyzji administracyjnych, opóźniając realizację przeciwpowodziowej inwestycji.
Procedura postępowania uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz postępowaniu odwoławczym od decyzji trwały łącznie aż 9 lat, przedłużając proces inwestycyjny. W związku z decyzją GDOŚ, skutkującą dalszym opóźnieniem inwestycji, Wody Polskie analizują możliwość wykorzystania ścieżki proceduralnej i skorzystania z możliwości skargi na decyzję GDOŚ.
Inna ścieżka postępowania to procedowanie nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
W przypadku decyzji o złożeniu nowego wniosku niezbędne będzie wykonanie aktualizacji dokumentacji projektowej, a w szczególności raportu oddziaływania na środowisko. Oba warianty powodują, że realizacja budowy Polderu Golina przesunie się o kolejne kilka lat.
Należy podkreślić, że Wody Polskie zaangażowały się już w pozyskanie dofinansowania na realizację projektu. W latach 2022-2024 trwało przygotowanie i procedowanie fiszki projektowej do umieszczenia zadania na liście do programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027. Z uwagi na brak wystarczającej alokacji środków, zadanie zostało umieszczone na liście rezerwowej programu. W tym roku rozpoczęto proces przygotowania dokumentacji aplikacyjnej w celu złożenia wniosku o dofinansowanie w przypadku uwolnienia się alokacji.