W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska wśród ekspertów kongresu klimatycznego GREENPACT w Poznaniu

30.10.2024

GREENPACT to wydarzenie podczas którego toczą się dyskusje na temat największych wyzwań naszych czasów, tj. ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz nowoczesnych modeli zarządzania w biznesie. Wśród uczestników kongresu znalazła się Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska, która wzięła udział w debacie pt. "Kiedy zabraknie wody? Polska i hydropolityka".

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska wzięła udział w debacie podczas kongresu GREENPACT w Poznaniu

W czwartek 30 października 2024 roku w Poznaniu, Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska wzięła udział w eksperckim panelu pt. "Kiedy zabraknie wody? Polska i hydropolityka". Podczas swojego wystąpienia podkreśliła rolę zrównoważonego korzystanie z zasobów wodnych oraz wpływ zmian klimatu na gospodarkę wodną.

 

Prezes Joanna Kopczyńska o wyzwaniach współczesnej gospodarki wodnej

W czasie swojego wystąpienia Joanna Kopczyńska zaznaczyła, że w wyniku zmian klimatu coraz częściej zmagamy się z suszą, przez co w okresie letnim w niektórych miejscach w Polsce może brakować wody. Dodała, że wpływa na to zwiększone parowanie oraz zmniejszone zasilanie wód przez topniejącą pokrywę śnieżną, w wyniku coraz mniejszych opadów śniegu. Podkreśliła, że problemem jest też rabunkowa gospodarka wodna, m.in. nielegalne pobory wód podziemnych czy prowadzenie intensywnej gospodarki rolnej, niedostosowanej do występujących miejscowo zasobów wodnych.

Prezes Wód Polskich wskazała, że problem dotyczy bardziej mniejszych miejscowości, dodając że duże miasta mają zabezpieczone rezerwy wody przez zbiorniki retencyjne, takie jak Zalew Goczałkowicki dla aglomeracji śląskiej, Zalew Dobczycki dla Krakowa czy Zalew Zegrzyński dla Warszawy. Zaznaczyła równocześnie, że w związku z niedoborami wody, użytkownicy – zarówno indywidualni jak i podmioty gospodarcze – powinni ją oszczędzać i że niezbędne są inwestycje w retencję wód, a zwłaszcza w zatrzymywanie wody w krajobrazie.

Joanna Kopczyńska dodała, że ważnym współczesnym wyzwaniem jest przeciwdziałanie zanieczyszczaniu wód. Zaznaczyła, że problem stanowią nielegalne zrzuty zanieczyszczeń, a także zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa, takie jak biogeny. Kolejnym problemem są zanieczyszczenia związane z rozwojem cywilizacyjnym, takie jak zanieczyszczenia wód farmaceutykami, mikroplastikiem, a także zaśmiecanie wód. Prezes Wód Polskich podkreśliła, że renaturyzacja wód może być pomocna w ograniczaniu ilości biogenów w wodach, jednak oczyszczanie wód z innych substancji wymaga dalszych modernizacji i rozwoju oczyszczalni ścieków, na czym koncentrować się ma nowa Dyrektywa Wodno-Ściekowa UE.

Prezes Wód Polskich wskazała, że Wody Polskie wnioskują o fundusze z unijnego programu LIFE na realizację 14 dużych projektów renaturyzacji wód. Zaznaczyła, że rozwiązania oparte o naturę mogą być skuteczne także w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, np. przez odsuwanie wałów przeciwpowodziowych od koryta rzeki w miejscach, gdzie to możliwe, a także wpływać na poprawę stanu wód, np. redukcję zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego. Joanna Kopczyńska wskazała też na rolę odsuwanie ludzi od powodzi, czyli niezabudowywania obszarów szczególnie narażonych na wystąpienie powodzi.

 

Kongres GREENPACT – o wydarzeniu

GREENPACT European ESG Summit poświęcony jest debacie o zrównoważonym rozwoju i transformacji ESG. Uczestnikami kongresu są przedstawiciele biznesu, inwestorzy, aktywiści społeczni, naukowcy oraz przedstawiciele administracji publicznej. Wydarzenie podzielono na strefę debat, paneli dyskusyjnych oraz przestrzeń ekspozycyjną.

Podczas tegorocznego kongresu omówiono, jak biznes i społeczności mogą wspólnie przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu oraz jakie oszczędności mogą przynieść zrównoważone działania.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}