#StopFakeNews! Oświadczenie Wód Polskich w sprawie realizacji działań we wschodniej Wielkopolsce
W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni medialnej głosów, dotyczących tego, że Wody Polskie zablokowały możliwości odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce, wyjaśniamy kilka istotnych kwestii, które mogły zostać niewłaściwie przedstawiane w niektórych przekazach medialnych.
Pragniemy zaznaczyć, że Wody Polskie nie podważają słuszności działań mających na celu rekultywację terenów po wydobyciu węgla brunatnego. W pełni popieramy potrzebę zalewania odkrywek oraz ochrony środowiska wodnego.
Nie mówimy „nie” wykorzystaniu wody z Warty. Najlepszym dowodem na to jest realizowany przez RZGW w Poznaniu przerzut wody z Warty istniejącymi pompowaniami Morzysław i Pątnów w celu zasilania układu jezior Szczytowego Stanowiska Kanału Ślesińskiego. Działanie to jest realizowane corocznie, a w tym roku niemal nieprzerwanie od maja: obecnie ilość wody pompowanej z Warty kształtuje się na poziomie ponad 3 m3/s (3000 litrów na sekundę).
Jednakże, po szczegółowej analizie wskazanych zadań wykazano, że nie wszystkie dotyczą Wód Polskich i ich kompetencji. Zaznaczamy, że w żaden sposób nie została podważona zasadność ich realizacji dla ochrony wód we wschodniej Wielkopolsce.
Należy również podkreślić, że mimo ogłaszanego „projektu” odbudowy zasobów Wielkopolski wschodniej, analizowane zadania były w większości we wstępnej fazie przygotowania lub nieprzygotowane. Nie posiadały dokumentacji projektowych, wymaganych dokumentów administracyjnych, zgód i pozwoleń, nie miały szacunkowych (wskaźnikowych) kosztorysów realizacji prac. Kolejnym istotnym problemem jest to, że zdefiniowane w zadaniach obiekty do modernizacji lub przebudowy często nie były własnością PGW Wody Polskie.
Projekty to konkretne rozwiązania poparte analizami środowiskowymi, hydrologicznymi i hydrogeologicznymi, które są podstawą do uzyskiwania decyzji administracyjnych, wnioskowania o finansowanie i ich realizacji – niestety w większości przypadków tego zabrakło.
Zaznaczamy, że na chwilę obecną nie dysponujemy środkami finansowymi z dofinansowania UE, a otrzymanie ich może nastąpić dopiero w momencie uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych, umożliwiających przystąpienie do realizacji poszczególnych inwestycji.
Obecne władze Wód Polskich podejmują nowe działania z pełną determinacją, wykazując zdecydowane podejście do analizy i realizacji zadań dotyczących gospodarki wodnej. Mając świadomość wagi problemów rzetelnie podchodzą do rozwiązań realnych do wykonania.
Najlepszym przykładem jest jedno z zadań „priorytetu pierwszego” polegające na modernizacji istniejących pompowni Morzysław i Pątnów oraz przywróceniu parametrów drogi wodnej. Realizacja tego zadania pozwoli na efektywniejsze przerzucanie wody z Warty do m.in. jezior Pątnowskiego, Mikorzyńskiego i Ślesińskiego realnie zwiększając ich zasoby wodne oraz walory turystyczne.
Całkowicie odcinamy się od bezpodstawnych spekulacji jakoby „wahania nowego kierownictwa Wód Polskich i RZGW w Poznaniu wynikały z niechęci do poprzedników”. Zmiany kadrowe nie mają wpływu na decyzje Wód Polskich w zakresie odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce.
Zapewniamy, że obecne kierownictwo Wód Polskich analizuje projekty inwestycyjne pod kątem ich wykonalności oraz zgodności z obowiązującym prawodawstwem i normami środowiskowymi. Mając na uwadze, aby wszelkie podejmowane działania uwzględniały wymogi prawne i środowiskowe, aby móc uniknąć nieprawidłowości w przyszłości.
Możliwości realizacji projektu odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski zostały szczegółowo opisane w artykule: Perspektywy realizacji projektu odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu - Portal Gov.pl