W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczestniczyliśmy w warsztatach „Sama Łączy”, wspierających proces ochrony doliny rzeki Samy

11.05.2024

W dniu 11 maja 2024 roku w kinie Halszka w Szamotułach odbyło się wydarzenie pn. "Sama Łączy" - warsztaty wspierające proces ochrony doliny rzeki Samy. To niezwykle ważne wydarzenie, które miało na celu podniesienie świadomości społecznej na temat rzeki Samy oraz jej ekosystemu. Warsztat został zorganizowany z inicjatywy Pani Ewy Leś z ramienia Szkoły Rzecznej, Dorzecznych Wędrówek oraz przy wsparciu Szamotulskiego Ośrodka Kultury. W wydarzeniu uczestniczył Dyrektor PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Poznaniu Artur Grześkowiak. Warsztat miał na celu przybliżenie uczestnikom aktualnej charakterystyki rzeki Samy, jej historii, stanu ekologicznego oraz wartości dla mieszkańców gmin z rzeką związanych (Szamotuły, Obrzycko, Kaźmierz, Tarnowo Podgórne). Istotnym elementem było mapowanie korzyści i problemów związanych z rzeką Samą, które wykonali uczestnicy – przedstawiciele władz gminnych, radni, związani z regionem naukowcy i przyrodnicy, mieszkańcy, LGD Dolina Samy.

Nad miejską Samą, fot. Robert Kołdyka

Podczas warsztatów, Dyrektor Zarządu Zlewni w Poznaniu, Artur Grześkowiak, szczegółowo przedstawił uczestnikom aktualny stan rzeki Samy. W swojej prezentacji skupił się na charakterystyce hydrologicznej rzeki, stanu ekologicznego oraz wynikach Państwowego Monitoringu Środowiska, dotyczących wskaźników biologicznych i fizyczno-chemicznych. Dodatkowo, omówił możliwości lokalnej poprawy retencji, ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń dla rolników i leśników. Nie zapomniał także o planach dotyczących jeziora Jeziórko w Szamotułach, modernizacji zapory na zbiorniku Radzyny oraz potencjalnych sposobach odtworzenia terenów bagiennych w dolinie Samy. Podsumowując, poruszył również tematy związane z wdrożeniem Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych oraz Katalogu dobrych praktyk hydrotechnicznych w pracach utrzymaniowych. Jego prezentacja była interesująca, ale także inspirująca do dyskusji i podejmowania działań, mających na celu poprawę stanu rzeki Samy.

W panelu dyskusyjnym z udziałem kustosz Zamku Górków - Moniki Romanowskiej-Pietrzak, Artura Grześkowiaka reprezentującego PGW Wody Polskie oraz ekspertów przyrodniczych Pawła Pawlaczyka i Marcina Pakuły poruszano bardzo istotne tematy, takie jak zachowanie bioróżnorodności, mikro- i małej retencji na obszarach antropogenicznych czy też znaczenie terenów podmokłych. Wartość doliny Samy polega m.in. na tym, że wypełnia ją torfowisko (ok 200ha między Piaskowem a Gałowem) pełniące ważną funkcję w krajobrazie, w tym retencjonujące wodę i stabilizujące przepływy Samy. Tę wartość należy dla mieszkańców zachować, w szczególności iż torfowiska pełnią funkcję naturalnych barier biogeochemicznych. Uwodnione torfowisko wpływa również dobrze na warunki wodne terenów rolniczych wokół. Omówiono także wybrane prawne aspekty ochrony wód i terenów przyległych.

Warsztat "Sama Łączy" przyniósł wiele cennych informacji i pomysłów na działania, mających na celu ochronę i poprawę jakości rzeki Samy. Doceniamy inicjatywy, które mają na celu poprawę środowiska naturalnego w którym żyjemy i z którego korzystamy. Oby więcej takich cennych spotkań!

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}