Rozmawialiśmy o gospodarce wodnej w obliczu kryzysu - konferencja w WUW w Poznaniu
23.05.2024
23 maja w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się konferencja zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk pn. „Gospodarka wodna w obliczu kryzysu”. Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego otwarcia przez Wojewodę Wielkopolski Agatę Sobczyk i Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Ryszarda Nawrockiego. Podczas spotkania omawiano kwestie związane z dostępnością wody dla lokalnych społeczności oraz sposobami zaradzenia sytuacjom kryzysowym, wynikającym z niedoborów lub nadmiaru tego zasobu naturalnego.
W pierwszej części odbył się blok tematyczny, dotyczący zaopatrzenia w wodę w warunkach kryzysowych, podczas którego prezentowane były raporty NIK, nowe wyzwania związane z dyrektywą, dotyczącą jakości wody do spożycia oraz planami bezpieczeństwa wodnego. Kolejna prezentacja odnosiła się do standardów współpracy jednostek samorządu terytorialnego ze służbami wojewódzkimi w reakcji na sytuacje kryzysowe. Druga część dotyczyła przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym wywołanych suszą i powodziami, podczas którego omawiano działania organizacji takich jak Wody Polskie oraz propozycje działań promujących wśród gmin naturalną retencję.
Dyrektor PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Bogumił Nowak, podczas swojego wystąpienia zaprezentował działania podejmowane w regionie wodnym Warty w celu minimalizacji skutków suszy. Omówił proces retencjonowania wody w zbiornikach wodnych oraz przedstawił założenia Programu Kształtowania Zasobów Wodnych na terenie RZGW w Poznaniu, prezentując również efekty zrealizowanych inwestycji przez Wody Polskie. Podsumowując swoje wystąpienie, Dyrektor Bogumił Nowak zarysował spodziewane korzyści z podjętych działań, takie jak: spowolnienie odpływu wód, zachowanie przepływów środowiskowych w rzekach, zwiększenie retencji powierzchniowej i gruntowej na obszarach rolnych i leśnych, poprawa ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Warty, zwiększenie odnawialności zasobów wód podziemnych, poprawa dostępności wody dla rolnictwa i leśnictwa oraz odtworzenie mokradeł.
To niezwykle inspirujące i kompleksowe podejście do problematyki gospodarki wodnej, które ma na celu nie tylko zapobieganie skutkom suszy, ale także poprawę warunków życia i środowiska naturalnego. Dyrektor Bogumił Nowak pokazał, że inwestycje w ochronę zasobów wodnych to inwestycja w przyszłość naszego środowiska i społeczeństwa.