Wody Polskie na Stormwater Poland 2024 w Poznaniu
18.04.2024
W Poznaniu odbyła się największa konferencja wód opadowych w Polsce - Stormwater Poland. Wydarzenie, z udziałem krajowych i zagranicznych ekspertów, zostało objęte honorowym patronatem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wśród uczestników branżowej konferencji znalazła się Joanna Kopczyńska – Prezes PGW Wody Polskie.
Joanna Kopczyńska wygłosiła prezentację poświęconą roli współpracy w zarządzaniu zlewniowym, a także nowemu otwarciu w Wodach Polskich. W swoim wystąpieniu skupiła się na kwestii nowego ładu w gospodarce wodnej, który przez Ramową Dyrektywę Wodną ustanowił ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej państw UE.
- Jesteśmy otwarci na dialog. Musimy zacząć rozmawiać innym językiem i zacząć słuchać argumentów innych – nie tylko naszych. Otwieramy się na samorządy, otwieramy się na współpracę i otwieramy się na dyskusję zewnętrzną. Nie chcemy realizować polityki wodnej państwa w oderwaniu od wszystkich jej użytkowników. Chcemy wspierać retencje, stąd moja wizyta na konferencji – zobaczyłam już projekty retencyjne w Gdańsku, teraz chce zobaczyć jak wygląda to w Poznaniu. Będziemy te projekty w Wodach Polskich promować, pokazywać. Chcemy uczynić te działania widocznymi i zachęcić wszystkich do zmiany podejścia do deszczówki. Chcemy rozmawiać, zmieniamy się – podkreśliła Joanna Kopczyńska.
Prezes Wód Polskich podkreśliła, że gospodarka wodna ma przed sobą wiele wyzwań związanych m.in. z zrównoważonym zarządzaniem zasobami wodnymi, większą partycypacją i odpowiedzialnością użytkowników wód, zapewnieniem ludziom bezpieczeństwa wodnego, a także poprawy stanu wód i adaptacji do zmian klimatu.
- Woda to podstawowe prawo człowieka. Głównym celem jest zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do wody i warunków sanitarnych. Nie może być bariery dostępu do bezpiecznej wody, wszystkich obywateli musi być na nią stać – zaznaczyła Prezes Wód Polskich.
Joanna Kopczyńska zwróciła również uwagę na rolę Wód Polskich, jako głównego podmiotu odpowiedzialnego za krajową gospodarkę wodną. Poruszyła także kwestię prowadzonego przeglądu pozwoleń wodnoprawnych oraz identyfikacji i weryfikacji legalności korzystania z urządzeń wodnych, w celu większej kontroli zrzutów wód oraz ścieków do wód.
- Musimy przygotować gospodarkę wodną do zmieniających się warunków klimatycznych i m.in. po to jest to dzisiejsze spotkanie - podsumowała Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.
Stormwater Poland - największa konferencja wód opadowych w Polsce
Stormwater Poland jest międzynarodową konferencją, podczas której eksperci z całego świata prezentują tutaj swoje doświadczenia dotyczące zarządzania wodami opadowymi, realizacji projektów infrastrukturalnych, oraz poruszają kwestie prawne i finansowe. Wydarzenie tworzy przestrzeń dyskusji na temat przyszłości inżynierii i gospodarki wodnej w obliczu zmian klimatu.
Tegoroczna VIII edycja wydarzenia, pod hasłem „Co zrobić z tym deszczem?” miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Konferencja została podzielona na trzy główne bloki tematyczne:
- Strategie wobec wód opadowych: cele i metody detencji, retencji oraz innych form wykorzystania wód opadowych, mające na celu optymalizację i ochronę zasobów wodnych.
- Odpowiedzialność wobec retencjonowanych wód: kwestie związane z rolą przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w efektywnym gospodarowaniu wodami opadowymi.
- Projektowanie, wdrażanie i eksploatacja zielono-niebieskiej infrastruktury: tematy dotyczące roli BZI w retencji wód opadowych, innowacji oraz ich integracji z miejskimi ekosystemami.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ponownie zostało patronem honorowym tego branżowego wydarzenia.