Współpraca Wód Polskich ze szkołą w Sierakowie w celu podniesienia jakości kształcenia w zawodzie technik rybactwa śródlądowego
06.05.2024
W dniu 6 maja br. podpisano porozumienie dot. współpracy pomiędzy PGW Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a Zespołem Szkół w Sierakowie. Podpisany dokument ma na celu podniesienie jakości kształcenia w zawodzie technik rybactwa śródlądowego, co przyczyni się do lepszego przygotowania młodych ludzi do pracy na rzecz ochrony i zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych. Jest to krok naprzód i wzorcowy przykład współpracy instytucji edukacyjnych z sektorem publicznym w celu realizacji wspólnych celów związanych z ochroną środowiska naturalnego.
W Sierakowie, pierwszego kwietnia 1939 roku, otwarto pierwszą w Polsce i trzecią w Europie szkołę rybacką, która od tamtej chwili jest protoplastą dzisiejszej placówki, kształcącej przyszłych zawodowych rybaków. Do dziś szkoła oferuje wykształcenie technika rybactwa śródlądowego, umożliwiając uczniom zdobycie cennych umiejętności w tej dziedzinie.
Wychodząc naprzeciw młodym ludziom kształcących się w tym zawodzie, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy PGW Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu, reprezentowanym przez Dyrektora Pana Bogumiła Nowaka, a Zespołem Szkół im. prof. M. Siły-Nowickiego w Sierakowie, reprezentowanym przez Dyrektora Pana Jacka Zywerta. Obustronnie zadeklarowano chęć współpracy w celu podniesienia jakości kształcenia zawodowego oraz rozwijania praktycznych umiejętności uczniów.
W ramach Porozumienia, Wody Polskie i Szkoła w Sierakowie podejmą wspólne działania, takie jak organizacja praktyk zawodowych, kursów, szkoleń, a także udostępnienie jezior do celów edukacyjnych, w tym do przeprowadzania badań fizykochemicznych wody i określenia stanu ichtiofauny. Współpraca ma na celu ułatwienie zdobywania wiedzy i umiejętności przez uczniów, co przyczyni się do lepszej jakości edukacji oraz przygotowania zawodowego młodych ludzi.
Jest to ważny krok w rozwoju edukacji zawodowej oraz promocji współpracy pomiędzy sektorem publicznym a edukacyjnym. Mamy nadzieję, że efekty tej współpracy przyniosą wiele korzyści dla obu stron, zgodnie z zasadą - praktyka czyni mistrza.