Zakończyliśmy remont zbiornika wodnego Gołuchów
31.12.2024
Remont zbiornika wodnego Gołuchów został zakończony, a oficjalny odbiór robót budowlanych odbył się 19 grudnia 2024 roku. Prace były realizowane w ramach zadania utrzymaniowego pod nazwą „Remont zbiornika wodnego Gołuchów – decyzja nakazowa”.
Zbiornik wodny Gołuchów - historia
Zbiornik Gołuchów został wybudowany na rzece Trzemna (Ciemna) w latach 1969-1971. Zlokalizowany jest na terenie powiatu pleszewskiego w gminie Gołuchów. Zapora czołowa ma długość 304 m i osiąga maksymalną wysokość 7,5 m, natomiast jej szerokość wynosi 6,5 m. Zbiornik jest zarządzany przez Zarząd Zlewni w Kaliszu, Nadzór Wodny w Pleszewie i pełni funkcję rekreacyjną dla mieszkańców i turystów oraz retencyjną w kontekście zarządzania zasobami wodnymi w regionie.
Zakres prac
Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w sprawie stanu technicznego i bezpieczeństwa obiektów budowlanych zbiornika Gołuchów, decyzją znak WIK.771.1.3.2022.MP z dnia 19.09.2022 r. nakazał usunięcie nieprawidłowości istniejących w stanie technicznym obiektów budowlanych zbiornika.
Obowiązki nałożone na zarządcę obiektu decyzją nakazową WINB zostały podzielone na 3 etapy i zrealizowane w następujących terminach:
- I etap - do dnia 31 grudnia 2022 r. – zrealizowano
- II etap - do dnia 31 grudnia 2023 r. – zrealizowano
- III etap - do dnia 31 grudnia 2025 r. – zrealizowano w 2024 r.
Zakres prac obejmował roboty naprawcze obiektów budowlanych oraz urządzeń zbiornika, w tym główne roboty naprawcze zapory czołowej i podłoża gruntowego.
Zamierzenie budowlane zostało zrealizowane w ramach zadania utrzymaniowego.
Dla poprawy bezpieczeństwa powodziowego
Decyzja Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego znak WIK.771.1.3.2022.MP z dnia 19.09.2022 r. miała na celu uregulowanie stanu technicznego zapory czołowej i obiektów budowlanych zbiornika wodnego Gołuchów, które pełnią kluczową funkcje w gospodarce wodnej i ochronie przed powodzią. Skuteczna realizacja działań remontowych wyeliminowała istniejące zagrożenia, co pozwoliło na przywrócenie sprawności technicznej i pełnej funkcjonalności obiektu. Remont był niezbędny, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu.