W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększona czujność zarządu w obliczu prognozowanych opadów deszczu w regionie wodnym Warty - bieżące informacje

12.09.2024

W obliczu prognozowanych dalszych opadów deszczu w regionie wodnym Warty, zespół naszego zarządu działa w stanie podwyższonej czujności. Prowadzimy bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej oraz urządzeń hydrotechnicznych. Nasi pracownicy na bieżąco nadzorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej jest w stałym kontakcie telefonicznym z pracownikami w terenie.

deszcz

20.09.2024 AKTUALIZACJA 

Sytuacja w regionie wodnym Warty pomimo zróżnicowanej jest stabilna: na Warcie stany wody odcinkowo ze wzrostem, na pozostałych rzekach przeważnie ze spadkiem, lokalnie wahaniami bądź stabilne układają się w strefach od niskich do wysokich, miejscowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Na Warcie do zbiornika Poraj spadek stanów wody w strefie średnich do -11 cm w Lgocie Nadwarcie. Poniżej początkowo wzrost do +25 cm na wodowskazie Słowik związany ze zwiększeniem odpływu ze zbiornika, do wodowskazu Bobry kilkucentymetrowe spadki.  Dalej do zbiornika Jeziorsko wzrost do +8 cm w Osjakowie w strefie stanów średnich i niskich. Na dopływach tego odcinka Warty stany wody w strefach od niskich do wysokich: przeważnie spadki do -19 cm na Liswarcie (Kule), lokalnie stabilizacja bądź wahania. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko stany wody układają się do Poznania w strefie średnich, dalej niskich: do Sławska stabilne, dalej na całej długości dalszy wzrost stanów wody do +13 cm w Śremie, jedynie w Kostrzynie n. Odrą +33 cm wzrost związany z przejściem fali wezbraniowej na Odrze. Na dopływach stany wody układają się głównie w strefie niskich albo średnich, jedynie na Czarnej Strudze i Kanale Mosińskim w wysokich: przeważnie dalsze spadki do -13 cm na Czarnej Strudze (Trąbczyn), lokalnie stabilizacja albo wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewni Prosny stany wody w strefie wysokich, miejscowo średnich: przeważnie spadki do -25 cm na Prośnie w Grabowie n. Prosną, i do -25 cm na Łużycy (Kraszewice), lokalnie wahania.

O godz. 8:00 UTC na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego na:

  • Warcie (Mstów) – o 1 cm, 49 cm poniżej alarmowego (stabilizacja);
  • Swędrni (Dębe) – o 14 cm, 16 cm poniżej alarmowego (tendencja spadkowa);

nie odnotowano przekroczenia stanu alarmowego.

Obiekty hydrotechniczne w administracji RZGW w Poznaniu są sprawne, zbiorniki dysponują rezerwą powodziową, a gospodarka wodna prowadzona jest zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą.

  • Sytuacja na zbiorniku Jeziorsko g. 14:00 (12 UTC): poziom piętrzenia 119,89 m n.p.m. (od wczoraj g. 14:00 bez zmian, 11 cm < NPP), odpływ ze zbiornika = 37,0 m3/s, zbiornik dysponuje 107% pojemności rezerwy powodziowej.
  • Zbiornik Poraj po wzorowym przechwyceniu fali wezbraniowej na górnej Warcie odbudowuje pojemność rezerwy powodziowej - wprawdzie dzisiejsze piętrzenie o godzinie 7:00 było wyższe o 84 cm od NPP ale sukcesywnie powraca do normalnych warunków eksploatacji.

W ciągu najbliższej doby nie są prognozowane opady deszczu, jednakże będziemy obserwować spływ wód i na Warcie i odcinkowo wzrost stanów wody.

Bezpieczeństwo: Na chwilę obecną nie zgłoszono żadnych niebezpiecznych zdarzeń ani awarii obiektów hydrotechnicznych w regionie. Obiekty są przygotowane na ewentualne zagrożenia, a zbiorniki dysponują rezerwą powodziową.

Monitoring: Sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna stabilna, niemniej jednak region wodny Warty jest stale monitorowany.

 


17.09.2024 AKTUALIZACJA

Od godzin porannych sytuacja w regionie wodnym Warty jest zróżnicowana: stany wody zarówno ze wzrostem, spadkiem, lokalnie wahaniami bądź stabilne układają się w strefach od niskich do wysokich, miejscowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych albo alarmowym.

Na Warcie do zbiornika Poraj dalsze spadki stanów wody w strefie średnich i dolnej wysokich. Natomiast poniżej zbiornika Jeziorsko na całej długości utrzymuje się tendencja wzrostowa stanów wody w strefie niskich, odcinkowo średnich.

W zlewni Prosny stany wody układają się w strefie wysokich, a miejscowo średnich: na górnej Prośnie i dopływach górnej zlewni spadki bądź stabilizacja, na środkowej i dolnej Prośnie dalszy wzrost stanów wody, który związany jest ze spływem wód.

Na godzinę 14:30 (9:30 UTC) wg danych IMGW odnotowano na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu przekroczenie stanu ostrzegawczego w zlewni Prosny na:

  • Warcie (Mstów) – o 41 cm, 9 cm poniżej alarmowego (spadek);
  • Warcie (Bobry) – o 2 cm, 18 cm poniżej alarmowego (niewielki wzrost);
  • Czarna Struga (Trąbczyn) – o 16 cm, 34 cm poniżej alarmowego (spadek);
  • Łużycy (Kraszewice) – o 15 cm, 5 cm poniżej alarmowego (wzrost);
  • Swędrni (Dębe) – o 17 cm, 13 cm poniżej alarmowego (niewielki wzrost);

Odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na:

  • Prośnie (Gorzów Śląski) – o 4 cm (spadek).

Dzisiaj poziom piętrzenia w zbiorniku Jeziorsko układa się 5 cm poniżej normalnego poziomu piętrzenia i dysponuje ponad 81 mln m3 (103%) pojemności powodziowej. Gospodarka na zbiorniku prowadzona jest zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym i instrukcją gospodarowania wodą z uwzględnieniem sytuacji w układzie zlewniowym. Podjęte zostały również działania celem dodatkowego zwiększenia możliwości retencyjnych.

Bezpieczeństwo: Na chwilę obecną nie zgłoszono żadnych niebezpiecznych zdarzeń ani awarii obiektów hydrotechnicznych w regionie. Obiekty są przygotowane na ewentualne zagrożenia, a zbiorniki dysponują rezerwą powodziową.

Monitoring: Sytuacja hydrometeorologiczna jest na bieżąco monitorowana.

 


15.09.2024 AKTUALIZACJA 

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regionie wodnym Warty 

Od godzin wieczornych w regionie wodnym Warty w zlewni górnej Warty (powyżej oraz poniżej zb. Poraj, woj. śląskie) i Prosny notuje się przeważnie wzrost stanów wody – w ciągu doby odnotowano wzrost stanów wody nawet o 134 cm (wodowskaz Lgota Nadwarcie, powyżej zbiornika Jeziorsko).

W pozostałej części regionu na ogół stabilnie, stany wody wykazują nieznaczne wzrosty bądź wahania w strefie stanów niskich i średnich. Poniżej zbiornika Jeziorsko stany wody na Warcie utrzymują się w strefie stanów niskich.

Na godzinę 11:30 (9:30 UTC) wg danych IMGW odnotowano na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu przekroczenie stanu ostrzegawczego w zlewni Prosny:

  • Prosna (Gorzów Śląski) – o 40 cm, 10 cm poniżej alarmowego (tendencja wzrostowa);
  • Swędrnia (Dębe) – o 13 cm (stabilizacja);

Przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na górnej Warcie:

  • Warta (Kręciwilk) – o 9 cm (tendencja wzrostowa);
  • Warta (Mstów) – o 1 cm (tendencja wzrostowa).

Informujemy, że w ciągu najbliższych godzin nie przewiduje się zwiększenia odpływu ze zbiornika Poraj, co oznacza, że zbiornik redukuje falę wezbraniową wykorzystując rezerwę powodziową. Obecnie przepływ na Warcie powyżej zbiornika kształtuje się na poziomie około 10m3/s, a przepływ poniżej zbiornika około 3,5 m3/s.

Prognozy meteorologiczne są optymistyczne. Opady wystąpią jeszcze dziś w godzinach wieczornych, jednak te największe są już za nami. Warto wspomnieć, że dziś w Częstochowie zmierzony opad dobowy (od godziny 8:00 14.09 do 8:00 15.09, dane IMGW-PIB) wyniósł około 133 mm (133 l/m2), a dotychczasowa maksymalna suma dobowa dla tej stacji wynosiła około 83 mm (1988 r.).

Bezpieczeństwo: Na chwilę obecną nie zgłoszono żadnych niebezpiecznych zdarzeń ani awarii obiektów hydrotechnicznych w regionie. Obiekty są przygotowane na ewentualne zagrożenia, a zbiorniki dysponują rezerwą powodziową.

Monitoring: Sytuacja hydrometeorologiczna jest na bieżąco monitorowana w związku z prognozowanymi opadami i ostrzeżeniami meteorologicznymi.

Pozostajemy w podwyższonej gotowości.

 

 


14.09.2024 AKTUALIZACJA

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna o regionie wodnym Warty

W ciągu ostatnich 12 godzin (4:00 - 16:00) w regionie wodnym Warty zanotowano opady deszczu, szczególnie intensywne w zlewni górnej Warty oraz górnej Prosny, gdzie spadło odpowiednio do 50 mm deszczu i do 20 mm. Na pozostałym obszarze regionu wodnego opady były niższe, rzędu 10-15 mm, lokalnie poniżej 10 mm, a nawet bez opadów.

Sytuacja hydrologiczna: Od rana sytuacja w regionie wodnym Warty jest stabilna, choć w ostatnich godzinach w zlewni górnej Warty, szczególnie w rejonie Częstochowy, obserwujemy dynamiczne wzrosty w strefie średnich i wysokich stanów. Z kolei poniżej zbiornika Jeziorsko stany wody na Warcie utrzymują się w strefie niskiej. Dopływy Warty prezentują przeważnie stabilne stany z niewielkimi wahaniami, z wyjątkiem zlewni Prosny gdzie do tej pory obserwowaliśmy wzrosty stanów wody.

Ostrzeżenia: O godz. 16:30 na terenach administrowanych przez RZGW w Poznaniu odnotowano przekroczenie stanu ostrzegawczego na Górnej Warcie (Kręciwilk) oraz Swędrni (Dębe). Nie zanotowano jednak przekroczenia stanu alarmowego.

Bezpieczeństwo: Na chwilę obecną nie zgłoszono żadnych niebezpiecznych zdarzeń ani awarii obiektów hydrotechnicznych w regionie. Obiekty są przygotowane na ewentualne zagrożenia, a zbiorniki dysponują rezerwą powodziową.

Monitoring: Sytuacja hydrometeorologiczna jest na bieżąco monitorowana w związku z prognozowanymi opadami i ostrzeżeniami meteorologicznymi.

Pozostajemy w podwyższonej gotowości.

 

 


12.09.2024

Aktualnie w regionie wodnym Warty sytuacja pozostaje stabilna; obserwujemy przeważnie wahania stanu wody, które mieszczą się w zakresie niskich i średnich stanów. Biorąc pod uwagę prognozy oraz ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, nieustannie monitorujemy zarówno sytuację w regionie wodnym Warty, jak i kondycję obiektów hydrotechnicznych w naszej administracji. Wszystkie obiekty są odpowiednio przygotowane, a zbiorniki dysponują pełną pojemnością rezerwy powodziowej.

Utrzymujemy stały kontakt z służbami terenowymi oraz organami zarządzania kryzysowego. Dziś przedstawiciele RZGW w Poznaniu, uczestniczyli w posiedzeniu wojewódzkiego zespołu kryzysowego w Wielkopolsce, a także w posiedzeniu w województwie Łódzkim, podczas których omówiono obecną sytuację oraz stan przygotowań.

Pracownicy RZGW pozostają w gotowości do podjęcia wszelkich niezbędnych działań.

 

{"register":{"columns":[]}}