W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo żywności w okresie świątecznym

24.12.2024

Święta Bożego Narodzenia jest to magiczny czas spędzony w gronie najbliższych. Czas ten spędzamy przy świątecznym stole m.in. spożywając wigilijne i świąteczne potrawy. W tym szczególnym czasie pamiętajmy również o aktywności fizycznej, wystarczy krótki rodzinny spacer na świeżym powietrzu, aby pobudzić trawienie i dotlenić organizm. Unikajmy picia słodzonych napojów, a zamiast nich wybierajmy wodę oraz herbatę bez cukru.

Stół wigilijny zaścielony białym obrusem, wraz z zastawą stołową w kolorze białym, na czerwonych podkładkach. Na stole znajdują się dekoracje w postaci szyszek i zielonych igieł świerka

Zakupy spożywcze najlepiej rozłożyć w czasie, warto mądrze zaplanować świąteczne menu, aby nie kupować żywności w nadmiernej ilości. Na co zwrócić uwagę podczas świątecznych zakupów oraz jak bezpiecznie przygotowywać i przechowywać żywność – oto kilka prostych zasad, których warto przestrzegać:

 

  1. Sprawdzajmy terminy przydatności do spożycia/daty minimalnej trwałości – zmniejszy to ryzyko zakupu żywności przeterminowanej. Wybierajmy żywność z jak najdłuższym terminem. Nie jedzmy żywności, która utraciła datę przydatności do spożycia.
  2. Czytajmy etykiety produktów, powinniśmy znaleźć przydatne informacje, m.in.: o składnikach towaru, wartości odżywczej oraz sposobie przechowywania.
  3. Przy zakupie zwracajmy uwagę na stan opakowania, wygląd oraz zapach żywności.
  4. Zakupy róbmy w sprawdzonych miejscach, nie kupujmy żywności od nieznanych sprzedawców, pochodzącej z niewiadomych źródeł.
  5. Oddzielajmy surową żywność (mięso, drób, owoce morza) od żywności gotowej do spożycia.
  6. Dbajmy o higienę przygotowywania żywności – myjmy ręce oraz sprzęt przed oraz w trakcie przyrządzania potraw. Do przygotowania surowej żywności używajmy oddzielnego sprzętu i wyposażenia.
  7. Proces gotowania musi być dokładny, temperatura potraw powinna osiągnąć min. 70°C.
  8. Nie zostawiajmy ugotowanej żywności w temp. pokojowej przez czas dłuższy niż dwie godziny.
  9. Środki spożywcze przechowujmy zgodnie z deklaracją producenta zawartą na etykiecie produktu:
    • produkty wymagające niższych temperatur (ok. 2°C): surowe mięso, ryby, owoce morza;
    • mleko, przetwory mleczne, masło, wędliny oraz wszystkie produkty, na których producent podał informację „po otwarciu przechowywać w lodówce” – przechowujmy w temp. od 4°C do 8°C;
    • warzywa i owoce: od 9°C do 10°C;
    • jaja możemy przechowywać w temp. od 10°C do 15°C.
    • mrożonki przechowujmy w zamrażalniku, w temperaturze nie wyższej niż -18°C, chyba że producent na opakowaniu określił inne warunki przechowywania.
  10. Nie przechowujmy żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujemy ją w lodówce.
{"register":{"columns":[]}}