Bezpieczeństwo i higiena pracy
-
AzbestAzbest włóknisty glinokrzemian, znany ludzkości od tysięcy lat. Jako minerał posiadający wyjątkowe właściwości zarówno chemiczne, jak i fizyczne, w tym odporność na działanie wysokich temperatur (temperatura rozkładu i topnienia to około 1500°C) znalazł szerokie zastosowanie jako surowiec niepalny w wielu wyrobach.
-
XVI Komunikat Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy
-
KOMUNIKAT XVI Stanowisko Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDNKOMUNIKAT XVI Stanowisko Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN dotyczące przedłużenia o 3 lata okresu przejściowego dla wartości dopuszczalnego stężenia tlenku azotu na poziomie 2,5 mg/m3 w sektorze górnictwa podziemnego i budowy tuneli tj. do 21 sierpnia 2026r.
-
Aspekty z zakresu zagadnień związanych z radonemMateriały edukacyjno-informacyjne zawierają najważniejsze aspekty z zakresu zagadnień związanych z radonem
-
Materiały informacyjne o czynnikach rakotwórczychPrzedstawiamy Państwu materiały informacyjne dotyczące narażenia zawodowego na substancje rakotwórcze i mutagenne.
-
Czynniki biologiczneSzkodliwe czynniki biologiczne drobnoustroje komórkowe (w tym zmodyfikowane genetycznie), jednostki bezkomórkowe zdolne do replikacji lub przenoszenia materiału genetycznego (w tym genetycznie zmodyfikowane), hodowle komórkowe, pasożyty wewnętrzne, zdolne do wywoływania zakażeń, alergii, zatruć.
-
Czynniki szkodliwe w środowisku pracyCzynniki szkodliwe w środowisku pracy to czynniki, których oddziaływanie na pracownika prowadzi lub może prowadzić do powstania choroby zawodowej lub innego schorzenia związanego z wykonywaną pracą.
-
Substancje i mieszaniny chemiczneProdukty chemiczne
-
ZranieniaBezpieczeństwo pacjentów jest w znacznej mierze uzależnione od warunków pracy pielęgniarek, położnych i innych pracowników służby medycznej. Konieczne jest zatem, aby przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych wyposażeni byli oni w bezpieczny sprzęt, który może zapobiegać, np.: zranieniom.
-
Choroby zawodoweChoroba zawodowa, zgodnie z art. 235 Kodeksu pracy, uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.