Krajowe przepisy w zakresie produktów kosmetycznych
Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. 2018 poz. 2227) weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem art. 62 ust. 1. Ustawa wprowadziła nowe definicje, tj. „wytwarzanie produktu kosmetycznego” i „wytwórca”. Na jej mocy utworzono wykaz zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne, prowadzony przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych.
Zgodnie z ww. aktem prawnym, wytwórca ma obowiązek złożenia wniosku o wpis do wykazu zakładów w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności. Wytwórcy wydawane jest zaświadczenie o wpisie do wykazu zakładów, zawierające datę wpisu oraz nazwę i adres zakładu. Wniosek o wpis do wykazu zakładów powinien zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę (firmę) wytwórcy i jego adres,
- nazwę i adres zakładu wytwarzającego produkty kosmetyczne,
- określenie rodzaju i zakresu działalności, która jest prowadzona w zakładzie wytwarzającym produkty kosmetyczne.
Ustawa wprowadziła wymóg, aby dokumentacja produktu sporządzana była w języku polskim lub angielskim, natomiast ocena bezpieczeństwa produktu kosmetycznego - w języku polskim.
Za niespełnienie wymagań określonych w ww. ustawie, osoba, która wytwarza, wprowadza do obrotu lub udostępnia na rynku produkt kosmetyczny podlega karze pieniężnej w wysokości zależnej od rodzaju uchybienia. Zakres wymierzenia kar pieniężnych obejmuje art. 26-46 ww. ustawy, organem odpowiedzialnym za decyzję o wymierzeniu kary jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Na mocy omawianej ustawy utworzono również System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych.
Materiały
Kosmetyki informacja dla konsumentów i przedsiębiorcówKosmetyki_Informacja_dla_konsumentów_i_przedsiębiorców.pdf 1.35MB