W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

17.05.2024

Każdego roku w trzecią niedzielę maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.

Czerwono-białe kolory, z lewej strony znak czerwonej kokardki – symbole solidarności z osobami żyjącymi z HIV. Na środku napis 2024 19 maja Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, Nie daj szansy AIDS, Zrób test na HIV. Po prawej stronie widoczny płonący znicz nawiązujący do angielskiej nazwy, czyli The International AIDS Candlelight Memorial (Candleligh – co tłumaczeniu znaczy „blask świecy”).

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony jest na całym świecie pod hasłem: "Razem pamiętamy, razem leczymy, poprzez miłość i solidarność!".

Ten dzień to czas w którym osoby na całym świecie podejmują rożne działania, aby wyrazić solidarność z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS. Epidemia HIV, która rozprzestrzeniała się w Europie w latach 80.-tych wywołała panikę wśród społeczeństw. Nie wiadomo było jakie są główne drogi zakażenia, w mediach było wiele spekulacji, wiadomo było, że jest to wirus śmiertelny. Przez to osoby zakażone były skazane same na siebie, najczęściej umierając w samotności, ze strachem i myślami – „nie ma już żadnego ratunku”.

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia HIV wykryto w 1985 roku, a pierwsze zachorowanie na AIDS rok później. Do końca  listopada 2022 roku w Polsce zarejestrowano 29 676 przypadki zakażenia HIV. Szacuje się, że blisko połowa osób zakażonych nie wie o swoim zakażeniu. Osoby żyjące w małżeństwie lub stałym wolnym związku, wykształcone, pracujące, mające dom i dzieci, często nie czują zagrożenia zakażeniem HIV i nie zdają sobie sprawy, że mogło do niego dojść nawet kilka lat wcześniej.

 Dane zgromadzone na koniec kwietnia br. wskazują na to, że z leczenia antyretrowirusowego (ARV) korzysta 19785 osób (w tym 157 dzieci, czyli osób poniżej 18-stego roku życia).

Dane z punktów konsultacyjno  - diagnostycznych pokazują, że jedynie ok 15 % zakażeń HIV to te wykrywane na wczesnym etapie zakażenia. Wczesne wykrycie wirusa pozwala na wczesne wdrożenie terapii cART (ang. combination antiretroviral treatment – skojarzona terapia antyretrowirusowa), a tym samym pozawala zatrzymać epidemię HIV i wyklucza śmierć z powodu AIDS.

Piśmiennictwo:

- ZASADY OPIEKI NAD OSOBAMI ZAKAŻONYMI HIV ZALECENIA PTN AIDS 2023,

- Prof. Magdalena Rosińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH podczas sesji "Czy udało się opanować epidemię HIV?” na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych  (data wejścia: 15.05.2024 r. )

- https://candlelightmemorial.net/  (data wejścia: 15.05.2024 r. )

Rządowy Program Polityki Zdrowotnej Leczenie Antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026  (data wejścia: 15.05.2024 r. )

{"register":{"columns":[]}}