Ognisko WZW A w powiecie białostockim
12.03.2025
Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje o wzroście zakażeń wirusem HAV (Hepatitis A Virus) powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu A na terenie powiatu białostockiego od października 2024 roku do chwili obecnej. Okres wylęgania wirusowego zapalenia wątroby typu A wynosi od 15-50 dni (średnio około miesiąca) w związku z czym kolejne przypadki zachorowań mogą być zgłaszane w dość długich odstępach czasu.
Droga zakażenia:
HAV może być przenoszony przez skażoną wodę, żywność i drogą fekalno-oralną między bliskimi kontaktami (np. kontakty domowe, żłobki lub szkoły przez przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce, kontakty seksualne).
Objawy:
Infekcja może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie szczególnie u dzieci poniżej 5 r. ż. U dorosłych początek zwykle bywa gwałtowny z objawami takimi, jak:
- gorączka,
- dolegliwości dyspeptyczne (nudności, wymioty, ból brzucha),
- uczucie dyskomfortu w prawej części nadbrzusza,
- osłabienie,
- brak apetytu i dolegliwości rzekomogrypopodobne,
- żółtaczka.,
- ściemnienie moczu, rozjaśnienie kału.
Wydalanie:
Początek wydalania ma miejsce w ciągu kilku dni po zakażeniu. Maksymalne wydalanie wirusa z kałem obserwuje się ok 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych. Większość przypadków uważa się za niezakaźne po pierwszym tygodniu żółtaczki, ale okres ten może się przedłużyć do 21 dni, a u dzieci nawet dłużej.
Rozpoznanie:
Podstawą w rozpoznaniu WZW typu A jest wykrycie w surowicy chorego przeciwciał anty HAV w klasie IgM.
Jak uniknąć zakażenia HAV?
Najbardziej skuteczną metodą profilaktyki WZW A jest przestrzeganie zasad higieny, poprawa warunków sanitarnych oraz szczepienia ochronne. W związku ze wzrostem liczby zachorowań na terenie powiatu białostockiego apelujemy o wzmocnienie higieny rąk oraz dezynfekcji toalet, tj.:
- pilnowanie mycia rąk:
- po każdym korzystaniu z toalety,
- przed posiłkami,
- po powrocie do domu,
- po zmianie pieluch,
- nadzorowanie mycia rąk u małych dzieci
- częstsze sprzątanie/dezynfekcja toalet przy użyciu ogólnodostępnych środków przewidzianych do tego celu.
Zachęcamy także do podjęcia szczepień ochronnych, które są bezpieczną i skuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniu.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i ograniczyć kontakty społeczne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa.
Oprac. na podstawie: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/291781,wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a-wzw-a-przyczyny-objawy-leczenie-i-profilaktyka
https://www.ecdc.europa.eu/en/hepatitis-A/facts
„Choroby zakaźne i pasożytnicze 1” prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, prof. dr hab. n. med. Alicja Wiercińska-Drapało