Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS po raz dwunasty!
02.12.2022
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu po raz 12 zorganizowaliśmy Wojewódzką Olimpiadę Wiedzy o HIV/AIDS!
Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy młodzieży na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.
W rozgrywkach powiatowych konkursu wzięło udział 201 uczniów z 41 szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 42 uczniów z 24 szkół średnich.
Spośród 42 osób, które przeszły do finału wyłoniono laureatów:
I miejsce:
- Zofia Prokopiuk - II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim
II miejsce:
- Agnieszka Gumieniak - Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach
III miejsce:
- Natalia Michnowska - II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim
Nagrody zostały wręczone przez Panią Ewę Jakubowicz, p. o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku oraz Dominika Maślacha – Dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Gratulujemy wszystkim, którzy przeszli do finału Olimpiady! Cytując słowa przewodniczącej jury dr n. med. Dagmary Przekop "Wierzymy, że zdobyta wiedza pozwoli Wam patrzeć na osoby żyjące z HIV z otwartym sercem".
Współorganizatorami Olimpiady byli:
- Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego;
- Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku;
- Ośrodek Diagnostyczny - Badawczy Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku”
- Powiatowe Staje Sanitarno-Epidemiologiczne województwa podlaskiego.
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.
W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.