W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wypoczynek

Bezpieczne wakacje z sanepidem

Dbamy o dzieci i młodzież

Kontrole placówek wypoczynku

Pod nadzorem sanepidu znajduje się około 40 tys. placówek wypoczynku. W trakcie wakacji sanepid w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży – na koloniach, półkoloniach czy obozach, sprawdza m.in.:

  • liczbę urządzeń sanitarnych, dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej,
  • stan techniczny mebli i sprzętów,
  • aktualną dokumentację zdrowotną personelu,
  • sposób zapewnienia opieki medycznej,
  • warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia,
  • źródło zaopatrzenia w wodę i przydatność wody do spożycia,
  • stan czystości terenu, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Rutynowe kontrole to nie wszystko. – Duży nacisk kładziemy także na kontrole interwencyjne. Jeśli jako rodzice, opiekunowie, wiedzą Państwo o jakichś nieprawidłowościach, należy powiadomić nie tylko osobę zarządzającą, ale także właściwą stację powiatowo-epidemiologiczną – zaznaczył Paweł Grzesiowski.

Baza wypoczynku MEN

Pod adresem: https://wypoczynek.men.gov.pl/ znajduje się baza wypoczynku, gdzie można sprawdzić, czy organizator wypoczynku działa legalnie. Organizator kolonii czy obozu ma obowiązek zgłosić wyjazd do właściwego kuratorium oświaty. Dzięki temu zarówno sanepid, jak i pracownicy kuratorium czy straż pożarna mogą kontrolować miejsce wypoczynku – przed rozpoczęciem i w trakcie pobytu.

Jak się nie zatruć latem

W okresie letnim rośnie liczba zatruć i zakażeń pokarmowych. Źródłem zakażeń może być drugi człowiek – zakażamy się przez bezpośredni kontakt, ale też przedmioty, których dotykał chory. Żeby uniknąć choroby, szczególnie przestrzegajmy higieny rąk, zwłaszcza po wizycie w toalecie i przed kontaktem z żywnością - mówiła mówiła dr n. o zdr. Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. - Natomiast aby zapewnić bezpieczeństwo posiłków przygotowywanych zarówno w domu, jak i w lokalach gastronomicznych, przestrzegajmy zasad 5 kroków do bezpieczniejszej żywności, opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Pobierz plakat – 5 kroków do bezpieczniejszej żywności

Kontrole małej gastronomii

Sanepid przez cały rok kontroluje stan sanitarny i higieniczny restauracji i lokali gastronomicznych. Podczas wakacji pracownicy inspekcji intensyfikują swoje działania i prowadzą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych, by zminimalizować ryzyko m.in. zatruć pokarmowych u klientów. W lokalach gastronomicznych pracownicy sprawdzają m.in.:

  • czystość pomieszczeń i wyposażenia,
  • daty ważności produktów spożywczych,
  • odpowiednie ich segregowanie,
  • warunki przechowywania żywności;
  • niezbędne orzeczenia lekarskie pracowników.

W przypadku otrzymania w lokalu gastronomicznym nieświeżego jedzenia czy po zauważeniu istotnych niedociągnięć higienicznych – należy zgłosić to kierownikowi obiektu i właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Mycie owoców

Bardzo ważne przy zachowywaniu bezpieczeństwa żywności jest dokładne mycie owoców i warzyw. Należy myć je pod bieżącą wodą, również te, które będą obierane – zanieczyszczenia ze skórki podczas cięcia i obierania mogą przenosić się do środka. Ważne aby pamiętać również o regularnym myciu sprzętów kuchennych oraz rąk m.in. przed przygotowaniem żywności, w jego trakcie i przed spożywaniem oraz za każdym raz po dotykaniu zwierząt.

Dokładne mycie owoców i warzyw, zwłaszcza leśnych oraz dokładne mycie rąk po kontakcie psami czy dzikimi zwierzętami ogranicza ryzyko zakażenia się bąblowicą. To odzwierzęca choroba, którą można zarazić się zjadając jaja tasiemców z rodzaju Echinococcus, które są wydalane np. przez psy czy lisy.

Więcej informacji o bąblowicy

Upał bez stresu

Niedobór wody w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt, małych dzieci oraz ludzi starszych.

Chrońmy się przed słońcem w godzinach największego nasłonecznienia, pamiętajmy o nawadnianiu – przypominał Paweł Grzesiowski. Odwodnienie grozi m.in. niewydolnością nerek, objawami ze strony układu krążenia czy układu nerwowego. – Warto też pamiętać, że kremy z filtrem, choć niezbędne, nie chronią przed przegrzaniem organizmu.

Aby chronić się przed odwodnieniem, należy dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów oraz pokarmy o dużej zawartości wody, takie jak świeże owoce, warzywa i niektóre produkty mleczne. Spożywanie napojów odwadniających, jak kawa czy alkohol, wymaga dodatkowego, ponad normę uzupełnienia wody w organizmie.

Więcej informacji o nawadnianiu

Wyjdź na spacer

Uwaga na kleszcze

Kleszcze stanowią poważny problem. Rocznie w Polsce wykrywa się około 15-25 tys. przypadków boreliozy. W czerwcu 2024 r. wykryto już 7228 przypadków tej choroby. Sezon największej aktywności kleszczy trwa od marca do listopada. Kleszcze można spotkać nie tylko w lasach i na ich obrzeżach, ale również na łąkach, trawnikach, w parkach i na pastwiskach.

Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Przeciw KZM można się zaszczepić. Szczepienie zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby. W przypadku boreliozy nie istnieje szczepienie, ale kluczem do zapobiegania chorobie jest właściwa ochrona przed pajęczakami – odpowiedni strój, repelenty i dokładnie oglądanie ciała po powrocie ze spaceru.

Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza, ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.

Więcej o ochronie przed kleszczami:

Repelenty (środki biobójcze)

Używając środków biobójczych, czy odstraszających np. komary czy kleszcze, należy zachować ostrożność. Przy używaniu środków w sprayu należy zabezpieczyć drogi oddechowe. Bardzo ważne jest czytanie etykiety produktu, która zawiera mi.in. instrukcję stosowania i listę składników.

Sanepid na bieżąco kontroluje, czy dostępne w sprzedaży środki biobójcze spełniają normy i czy są bezpieczne dla konsumentów.

Więcej o repelentach

Grzyby

Co roku Państwowa Inspekcja Sanitarna zwraca uwagę na ryzyko, jakie może przynieść zatrucie grzybami. Należy pamiętać, aby zbierać tylko te grzyby, które są nam dobrze znane. Kupując grzyby na targowisku, powinno zwrócić się uwagę na atest wydany przez grzyboznawcę.

Zbierajmy tylko te egzemplarze, których jesteśmy pewni – przypomina Izabela Kucharska – a przy obróbce termicznej zachowajmy te same zasady, co przy przygotowywaniu innych posiłków. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, można zwrócić się po bezpłatną pomoc grzyboznawcy w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Kąpiel dla ochłody

Serwis kąpieliskowy

Aby zapewnić bezpieczne warunki do spędzania czasu nad wodą sanepid kontroluje kąpieliska i prowadzi Serwis kąpieliskowy. Aktualnie w bazie znajdują się 704 kąpieliska.

Od 1 czerwca do 30 września inspekcja sanitarna sprawdza parametry mikrobiologiczne i ocenia wyposażenie kąpieliska. Wyniki kontroli są zamieszczane w serwisie.

Badania wody są prowadzone nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska, a następnie organizator wykonuje nie mniej niż trzy badania (dla kąpielisk, w których sezon kąpielowy nie przekracza 8 tygodni – nie mniej niż dwa) w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.

Na stronie internetowej można znaleźć mapę kąpielisk, informacje organizacyjne, raporty i wyniki badań.

Zobacz, co jeszcze mamy latem pod kontrolą!

Poradnik bezpiecznego wypoczynku. Aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku
Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami

Instrukcja określa wymagania higieniczno-sanitarne podczas wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzonego metodą harcerską w formie stacjonarnych obozów pod namiotami, bez stałej infrastruktury, przy zachowaniu zamierzonego, w szczególności wychowawczego, celu wypoczynku.

Instrukcja dotyczy obozów liczących do 50 uczestników, przy czym podobozy z własnym węzłem sanitarnym traktuje się jak obóz w rozumieniu niniejszej instrukcji. Dla obozów liczących do 25 uczestników można zastosować indywidualną ocenę zagrożeń dla zdrowia, co wymaga współpracy z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Instrukcja nie dotyczy obozów wędrownych, obozów liczących ponad 50 uczestników oraz obozów zlokalizowanych w stałych bazach. Stosując niniejszą instrukcję należy mieć na uwadze specyfikę działalności wychowawczej prowadzonej metodą harcerską, zgodnie z którą,

  1. cel wychowawczy wypoczynku realizowany jest między innymi poprzez samodzielne działania uczestników obozu, w szczególności zaś:
    • samodzielne przygotowywanie i spożywanie posiłków w warunkach polowych,
    • budowę, utrzymanie i rozbiórkę tymczasowej infrastruktury obozowej w tym kuchennej i sanitarnej (kuchnie połowę, latryny, umywalnie, etc),
    • własnoręczne wykonywanie elementów wyposażenia obozowego (prycze, półki, wieszaki, stoły, ławki, etc.),
    • utrzymywanie porządku na terenie obozu.
  2. możliwość rozmieszczenia zastępów w samodzielnych, umieszczonych w niewielkich odległościach od siebie małych obozowiskach z własną kuchnią, miejscem do spożywania posiłków i sypialnią, zwanymi dalej „gniazdami”.

 

Materiały

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami
Instrukcja​_w​_sprawie​_wymagań​_higieniczno-sanitarnych​_dla​_stacjonarnych​_obozów​_pod​_namiotami​_2024.pdf 0.51MB
Wypoczynek dzieci i młodzieży zorganizowany na terenie województwa podlaskiego

Dzieci i młodzież korzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od zorganizowanej formy, osoby odpowiedzialne za zorganizowanie wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).

W trakcie kontroli sanitarnych w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży zwraca się szczególną uwagę na: czystość pomieszczeń użytkowanych przez uczestników, przestrzeganie podstawowych zasad higieny, bezpieczeństwo i stan techniczny obiektu oraz jego wyposażenia.

Każdy rodzic/opiekun swojego dziecka w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych wymagających interwencji służb sanitarnych tj. nieprawidłowe warunki sanitarno-higieniczne w obiektach wypoczynku, zaniedbania w zakresie warunków żywienia oraz jakości żywności dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży.

Pracownicy Higieny Dzieci i Młodzieży (warunki pobyt), Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (zorganizowane żywienie) oraz Higieny Komunalnej (woda i kąpieliska) w godzinach od 7:30 – 15:00 na terenie całego województwa udzielą niezbędnych informacji.  Dzwoniąc pod numery poszczególnych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych można zgłaszać zastrzeżenia dotyczące organizacji wypoczynku odbywającego się na terenie województwa podlaskiego. Wnioski i uwagi można zgłaszać również drogą e-mailową wsse.bialystok@sanepid.gov.pl

Zaleca się, aby organizatorzy wypoczynku, kierownik wypoczynku czy wycieczki, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

 

Przydatne linki dotyczące bezpieczeństwa w czasie wypoczynku:

Strona https://wypoczynek.mein.gov.pl baza, która m.in.: pomaga rodzicom/ opiekunom odszukać wypoczynek, znaleźć przydatne informacje o bezpiecznym wypoczynku, szczepieniach, zgłaszaniu wypoczynku przez organizatora.

Strona https://kuratorium.bialystok.pl/ na której odnajdziemy m.in. informacje z zakresu podstawowych obowiązków organizatora wypoczynku dzieci i młodzieży.

Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl - wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.  https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego .To system powiadamiania ratunkowego numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.

Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. Są tam informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, gdzie w profilach krajów znajdują się informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.

Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

 

{"register":{"columns":[]}}