W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 lipca - Dzień bez telefonu komórkowego

15.07.2023

Telefon komórkowy towarzyszy nam codziennie – służy do dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu, wysyłania maili czy sprawdzania prognozy pogody. Właśnie ta powszechność używania sprawiła, że od kilku lat obchodzimy Dzień Bez Telefonu Komórkowego – święto, które ma nam przypomnieć, że istnieje świat off-line. Warto w tym dniu wyłączyć smartfon i poddać refleksji wpływ tego urządzenia na swoje życie.

Na niebieskim tle widnieje napis: Dzień bez telefonu komórkowego, z lewej strony znajduje się ikonografia przedstawiająca przekreślony telefon komórkowy

Fonoholizm- uzależnienie od telefonu komórkowego

Fonoholizm jest zjawiskiem, które obserwujemy coraz częściej. Może dotknąć wszystkich, niezależnie od wieku – a dotyka coraz częściej dzieci i młodzież. Dodatkowo rozwój mediów społecznościowych znacząco wpływa na jego nasilenie. Według najnowszych raportów ujawniających szkodliwość smartfonów co trzeci uczeń odczuwa lęk przed odłączeniem od sieci, a prawie co piąty przemęczenie ekranowe. Jeden na czterech uczniów chciałby rozstać się z mediami społecznościowymi, ale nie potrafi.

Osoby uzależnione od telefonu komórkowego potrafią być online cały czas. Nie rozstają się ze smartfonem, a myśl o jego utracie (lub rozładowaniu) wywołuje lęk. Odczuwają przymus bycia na bieżąco z informacjami do tego stopnia, że przedkładają świat online nad spotkania z bliskimi, obowiązki, a nawet sen.

 

Skutki uzależnienia od telefonu:

  • samotność
  • problemy z zaufaniem
  • depresja i lęki
  • niskie poczucie własnej wartości
  • problemy z koncentracją
  • niepokój, rozdrażnienie, pobudzenie
  • bóle głowy i problemy ze wzrokiem

 

Jak sobie radzić z uzależnieniem

Najlepiej zacząć od małych kroków. To może być powstrzymywanie się przed zerkaniem na ekran podczas spotkań z rodziną i znajomymi, wyłączenie powiadomień – żeby nieustannie nas nie rozpraszały, albo – odkładanie telefonu przynajmniej godzinę przed snem.

Warto też przyjrzeć się temu, w jaki sposób korzystamy ze smartfona - które strony i serwisy angażują nas najsilniej i dlaczego tak się dzieje. Starajmy się rozróżniać niezbędne i potrzebne informacje, czy wartościowe treści od zwykłych rozpraszaczy uwagi, które pochłaniają nasz cenny czas. Dbajmy o równowagę pomiędzy życiem online i offline.

Nauczmy się czerpać radość z bycia „poza zasięgiem” przychodzących komunikatów i wiadomości. Podczas wakacyjnego wypoczynku poszukajcie sposobu, który pozwoli Wam lepiej zarządzać swoim czasem online. Cyfrowy detoks możecie rozpocząć od dowolnej czynności, która sprawi Wam przyjemność - to może być spacer, gotowanie lub dobra książka.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}