W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Rokrocznie, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W związku z tym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna inauguruje kampanię edukacyjną „Nie odpalaj nowej fajki, wrzuć palenie między bajki”, która ma na celu zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na negatywne konsekwencje zdrowotne związane z paleniem tytoniu, ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwości korzystania z e-papierosów.

baner kampanii - Nie odpalaj nowej fajki, wrzuć palenie między bajki

W ramach kampanii zaplanowano m.in zorganizowanie konkursu plastycznego i przeprowadzenie cyklu zajęć edukacyjnych na terenie województwa lubuskiego z zakresu szkodliwości e-papierosów.

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Nie musisz zrobić tego w jeden dzień. Ale niech ten dzień będzie pierwszym. Ważna jest decyzja. I dobry plan.

Krok 1. Motywacja

Motywacja jest warunkiem koniecznym, aby odnieść sukces i warto pamiętać, że budowanie motywacji oraz jej utrzymanie jest procesem, na który mamy wpływ. Motywacja nie jest stanem niezmiennym – albo się ja ma albo nie. Jest jak mięsień, który należy budować i trenować.
Jest wiele powodów aby rzucić palenie, ale tylko Ty wiesz dlaczego ważne to jest właśnie dla Ciebie. Spróbuj wyobrazić sobie siebie za kilka lat kiedy jesteś już wolny od uzależnienia. Jak wygląda Twoje życie? W jaki sposób się zmieniło? Czego jest więcej, a czego mniej? Co dzięki temu, że nie palisz robisz inaczej, co Ci się udaje? Zapisz wszystkie miłe rzeczy, których spodziewasz się doświadczyć jak już będziesz wolny od nałogu. Trzymaj ten spis zawsze pod ręką. Skup się na pozytywnych aspektach – niech droga ku wolności od uzależnienia będzie radosna i pełna nadziei na to, co czeka na jej końcu.
Warto też zastanowić się co utrudnia Ci podjęcie decyzji i wpływa negatywnie na proces budowania motywacji. Najczęściej są to przekonania dotyczące swoich możliwości, siły woli, roli jaką palenie spełnia w Twoim życiu, straty której doświadczysz jak rzucisz palenie etc. Porozmawiaj o tych przekonaniach z kimś bliskim, z kimś kto Ci będzie kibicował na drodze do zdrowia, z lekarzem czy terapeutą, byłym palaczem. To pomaga. Zastanów się też, które z tych przekonań to twarde fakty, a które to tylko przekonania fałszujące rzeczywistość i oddalające Cię od podjęcia decyzji.


Krok 2 Zadbaj o wparcie

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, a więc jak w przypadku wszystkich chorób, możesz sięgnąć po pomoc leków, a także specjalistów. Możesz wybierać spośród leków dostępnych w aptece bez recepty od lekarza. Są to: terapeutyczna nikotyna w postaci gum, plastrów, pastylek, sprayu oraz cytyzyna w postaci tabletek. Możesz również zwrócić się do lekarza i otrzymać receptę na bupropion lub wareniklinę. Warto przedyskutować dostępne opcje z lekarzem pierwszego kontaktu lub terapeutami z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15, pon.-pt. 9.00-21.00, sob. 9.00-15.00). Możesz też zajrzeć na stronę www.jakrzucicpalenie.pl – znajdziesz tam rzetelne informacje na temat każdego z leków.


Krok 3 Nie zrażaj się

Pamiętaj, że uzależnienie od nikotyny to choroba przewlekła i nawracająca, a to oznacza, że nawroty do palenia są częścią procesu zdrowienia. Nawet jeśli zdarzy Ci się „wpadka” i zapalisz papierosa, nie traktuj tego jako porażki, tylko etap na drodze do zdrowia. W takiej sytuacji staraj się nie sięgać po kolejnego papierosa lub rozpocznij ponownie proces rzucania. Najlepiej jak najszybciej.
A co to oznacza, że uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą? To znaczy, że najprawdopodobniej nigdy nie będziesz wolny od uzależnienia i nawet po wielu latach abstynencji sięgnięcie po papierosa może sprawić, że wpadniesz na nowo w szpony nałogu. Nie próbuj zatem się sprawdzać i próbować „palić w sposób kontrolowany, od czasu do czasu”.

Źródło: Artykuł kampanii społecznej „Planuję długie życie” finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/swiatowy-dzien-rzucania-palenia/

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}