4 lutego - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM
Najważniejszym celem obchodów jest zwiększanie świadomości na temat nowotworów i podejmowanie działań na rzecz świata mniej obciążonego chorobami nowotworowymi. Z tej okazji chcemy przypomnieć, jak ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest wykonywanie badań profilaktycznych, bowiem pozwalają one wykryć chorobę wcześniej, co daje szanse na jej wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.
Statystyki
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Skalę tego problemu określa liczba nowych zachorowań, a jest to około 170 tys. osób rocznie oraz liczba zgonów - ponad 100 tys. zgonów/rok
Profilaktyka
Ważną rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Do podstawowych narzędzi prewencji nowotworów należy propagowanie zachowań prozdrowotnych i zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa.
Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów, a połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie i możemy zacznij już teraz!
ZALECENIA EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM
- Nie pal.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
- Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
- Uważaj na wysoki poziom radonu w otoczeniu.
- Karm piersią. Unikaj hormonalnej terapii zastępczej.
- Zaszczep dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV.
- Bierz udział w badaniach przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy!
Pamiętajmy! Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć!
Więcej informacji na stronach: https://onkologia.org.pl/ i https://www.zwrotnikraka.pl/